Gündem Haberleri

  Doğu Anadolu'da 30 Ağustos çoşkusu

  Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)
  30.08.2009 - 15:45 | Son Güncelleme:

  30 AĞUSTOS Zafer Bayramı, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde de çoşkuyla kutlandı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Erzurum'daki törenlerde, askeri kıyfatli çocuklar, mehmetçiklerin geçişini alkışlayıp, ‘En büyük asker bizim asker’ diye bağırdı.

  Erzurum'daki kutlama törenleri, ilk olarak saat 09.00'da Atatürk Heykeli'nin bulunduğu Havuzbaşı'nda çelenk konulmasıyla başladı. Saat 10.00'da Hastaneler Caddesi'nde devam eden törene Vali Sami Bulut, Büyükşehir Belediyi Başkanı Ak Parti'li Ahmet Küçükler, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, üst düzey komutanlar ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Törene ellerinde Türk bayrağı ve askeri kıyfatlerle katılan çocuklar, mehmetçiklerin geçişini alkışlayıp, ‘En büyük asker bizim asker’ diye bağırdı.

  PAŞA VE EŞİ DEDEYİ YANAKLARINDAN ÖPTÜ

  Yaklaşık 30 dakika süren Zafer Bayramı törenlerinin ardından protokolde Atatürk'ün hediye ettiği Türk bayrağını boynuna sararak oturan 88 yaşındaki Muhlis Kerimoğulları'na, 9'uncu Kolordu Komutanı Tevfik Özkılıç ve eşi Handan Özkılıç yakın ilgi gösterdi. Komutan ve eşinin sarılarak yanağından öptüğü 7 çocuk babası Muhlis Kerimoğullarıde, “Allah sizleri var etsin. Sizinle gurur duyuyoruz. Allah hepinizden razı olsun” dedi. Bu sözler karşısında duygulanan Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç, “Sizler var oldukça biz de sizinle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

  Atatürk'ün Erzurum'a gelişi sırasında elini öpmesi üzerine bu bayrağı kendisine hediye ettiğini ve o günden bugüne kadar sakladığını belirten Muhlis Kerimoğulları, “Bu kutsal emaneti ben öldükten sonra çocuklarıma, onlar da evlatlarına bırakacak” diye konuştu. Kendisi henüz 9 yaşındayken Ezurum'a gelen Atatürk'ü İstanbul Kapı Semti'nde karşıladığını ifade eden Kerimoğulları, “Belki para verir diye gidip Atatürk'ün elini öptüm. O da bana çıkarıp bu bayrağı verdi. O günden bugüne kadar bu bayrağı yanımdan hiç ayırmadım. ayırmayacağım. Ülkemizin bugünlerde onun gibi bir lidere çok ihtiyacı var” dedi.

  ŞEHİT YAKINI BAYILDI

  Zafer Bayramı, Erzincan, Kars, Ardahan, Iğdır, Muş ve Ağrı'da da büyük bir çoşkuyla kutlandı. Sabahın erken saatlerinde ellerinde Türk bayrakları ile tören alanlarına ailece gidenler, mehmetçiğe büyük ilgi gösterdi. Ardahan Kongre Caddesi üzerinde yapılan Zafer Bayramı kutlamaları sırasında Laçin Özdemir adlı bir şehit yakını baygınlık geçirdi. Askerlerin tören geçişi sırasında bir anda yere yığılan Özdemir'e tören alanındaki sağlık ekipleri müdahale etti. Kısa bir süre sonra kendisine gelen Laçin Özdemir, "Yeğenim Gökhan Özdemir 2007 yılında Batmanda şehit oldu. Askerlerimizi görünce biranda kendisi gözümün önüne geldi ve çok üzüldüğüm için bayıldım” diye konuştu.

  ‘GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE’ PANKARTI

  Kars'ta düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından tören alanındaki binaya ‘Güçlü Ordu Güçlü Türkiye’ pankartı asıldı.

  Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Ak Parti'li Nevzat Bozkuş, 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mete Salt, Ak Parti Kars milletvekilleri Zeki Karabayır, Mahmut Esat Güven ile daire amirleri öğrenciler ve askerler katıldı. Vali Kara, Belediye Başkanı Bozkuş ile Tugay Komutanı Tuğgeneral Salt, halkın ve askerlerin bayramını kutladı. Kurmay Kara Pilot Binbaşı Mehmet Şahin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın tarihçesini anlattı. Şiirlerin okunduğu törene ‘Güçlü Ordu Güçlü Türkiye’ pankartı damgasını vurdu. Tören alanındaki 6 katlı binanın üst katının balkonuna 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından ‘Güçlü Ordu Güçlü Türkiye’ pankartı asılması dikkat çekti.

  Törende, pankart kadar çocuklar da ilgi odağı oldu. Bazı çocuklar deniz ve kara askerlerinin elbiselerini giyinirken, bazıları da ellerindeki oyuncaklarla törene katılanların ilgi odağı haline geldi. Eğitim uzmanlarının uyarılarına karşın askeri elbise giyen ve ellerinde oyuncak silah bulunan çocuklar askeri bando eşliğinde dans edip oynadı. Tören alanına aileleriyle gelen bazı çocukların da oyuncaklarını resmi geçit töreninde kaldırımın üzerine koymaları ilginç görüntüler oluşturdu. 30 Ağustos Zafer Bayramı Hükümet Konağı'nın önündeki törenin ardından Şehitlik'teki anma töreniyle sona erdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı