Gündem Haberleri

  Doğaya duyarlı avcılar yetiştirilecek

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 17:10 | Son Güncelleme:

  Konya Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Başmühendisliği'nin bilinçli ve doğaya karşı daha duyarlı avcı yetiştirmek için kurs açacağı bildirildi.  Konya Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Başmühendisi İskender HalitYaz, son yıllarda bilinçsiz avlanmasonucu birçok av hayvanının soyunun tükenme tehlikesiyle karşı karşı yakaldığını söyledi.


  Bu durumu önleyerek daha kültürlü ve bilinçli avcılar yetiştirmek için bir eğitim kursu düzenleyeceklerini anlatan Yaz, kursa katılıp eğitim sertifikasını almayanlara av tezkeresi verilmeyeceğini açıkladı. Yaz, ''Bu konuda avcı dernekleri ile beraber hareket ediyoruz. Silah kulanmasını bilen herkes avcı olamaz. Her alanda olduğu gibi, avcılığın da bazı incelikleri var'' dedi.  


  Konya ve ilçeleri ile Karaman ve Aksaray'da da avcılık kursları açılmasının düşünüldüğünü belirten Yaz, şunları söyledi:


  ''15 gün sürecek kursta avcılar, avcılığın kısa tarihi ve özü, memeli hayvanlar ve avcılığı, yerden havalanan av kuşları ve avcılığı,su kuşları ve avcılığı, yırtıcı kuşlar ve av silahları, hareketli hedeflere ateş teknikleri, avcılıkta güvenlik önlemleri, temel harita bilgisi ve kampçılık, av köpekleri, kara avcılığını düzenleyen yasalar, uluslararası sözleşmeler ve av kazalarında ilkyardım derslerialacaklar. Konusunun uzmanı eğitimcilerin anlatacağı dersler bilinçli avcı yetiştirilmesini sağlayacak.''


  Düzenlenecek kursların bilinçsiz avlanmayı önleyerek, soyu tükenmek üzere olan canlıların doğada yaşama şansını artıracağına inandığını ifade eden Yaz, hazırlıkların 10 gün içinde tamamlcağınıve kursların açılacağını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı