Gündem Haberleri

  Doğalgazda sıkıntı yok

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, Ankara'ya verilen doğalgazın basıncında, cumayı cumartesi gününe bağlayan gece beş saat süren bir düşüş yaşandığını ancak bu nedenle Ankara'nın yüzde 80'inin ısınamaması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi.

  Yardım, Rusya'nın anlaşmalar ile taahhüt edilen 32 milyon metreküpün üzerinde, 39 milyon metreküpe kadar doğalgaz vermesi nedeniyle, ısınmada bir sorun yaşanmasını beklemediklerini de bildirdi.

  Gökhan Yardım, İGDAŞ'ın sanayiye verilen doğalgaz konusunda bir kısıntıya gitmemesi nedeniyle İstanbul'a verilen doğalgaz miktarını, saatte 550 bin metreküp ile sınırlandırdıklarını ancak bunun konutlara yansıtılmaması gerektiğini açıkladı.

  BOTAŞ Genel Müdürü Yardım'ın verdiği bilgiye göre, cuma günü Ankara'ya 4 milyon 455 bin metreküp, cumartesi günü ise 4 milyon 646 bin metreküp doğalgaz verildi. Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece, sabaha karşı saat 04.00'de basınç 4.5 bara düştü. Saat 09.00'da tekrar 7 bara yükseldi. Yardım, "Bu 5 saatlik sürede basınçtan dolayı bazı konutlar gaz alamamış olabilir. Ankara'nın yüzde 80'inin ısınamaması gibi bir durum olamaz" dedi. Yardım, Ankara'da şu anda doğalgaz giriş basıncının 33 bar olduğunu ve saatte 225 bin metreküp gaz verildiğini kaydetti.

  İstanbul'da durum

  İstanbul'a, sistemi dengelemek için doğu ve batı olmak üzere iki yönden doğalgaz verildiğini hatırlatan Yardım, basıncı artırmak için verilen gaz miktarına sınırlama getirdiklerini açıkladı.

  Batı yönünde sanayi tesislerinin yoğunlaştığını ve sanayi tesislerine Türkiye genelinde kısıntı uygulanırken İGDAŞ'ın bu kısıntıyı yerine getirmediğini gördüklerini anlatan Yardım, bu nedenle batıdan verilen gaz miktarını, saatte 350 bin metreküpten 300 bin metreküpe, doğudan verilen gaz miktarını da 280 bin metreküpten 250 bin metreküpe düşürdüklerini söyledi. Yardım, İstanbul'a verilecek gaz miktarının saatte 630 bin metreküpten 550 bin metreküpe düşürülmesine karşın, sanayi tesislerinin tatile girmesi nedeniyle halen hem doğu hattından hem de batı hattından saatte 250 biner metreküp doğalgaz tüketildiğini de ifade etti.

  İGDAŞ'ı, yeni bağlantı yapılmaması ve sanayi bağlantılarında kesinti yapılması konusunda sürekli uyardıklarını söyleyen Yardım, "Biz Türkiye'de bütün sanayi tesislerinde doğalgaz kesintisi uygularken, İGDAŞ'ın bunu uygulamaması kabul edilemez. Gaz sistemi bir bütün, İGDAŞ'ın bize yardımcı olması, bunu hiç bir şekilde vatandaşa yansıtmaması lazım" dedi. İstanbul'a halen, saatte, her iki hattan 55.5 basınç ile toplam 500 bin metreküp doğalgaz veriliyor.

  Rusya gaz miktarını arttırdı

  Öte yandan, BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım'ın verdiği bilgiye göre, Rusya, 32 milyon metreküp taahhütte bulunmasına rağmen, geçen hafta çarşamba ve perşembe günleri 39 milyon metreküp doğalgaz verdi.

  Hava sıcaklıklarındaki hızlı düşüş nedeniyle, Ukrayna'nın sistemden daha fazla doğalgaz çekmesi üzerine, Türkiye'ye gelen gaz, cuma günü 35.7 milyon metreküpe düştü, cumartesi günü ise 36.8 milyon metreküp düzeyinde gerçekleşti.

  Yardım, Ukrayna'nın fazla gaz çekişinin önlenmesi konusunda cuma ve cumartesi günü Rusya'ya sert notlar gönderdiklerini de açıkladı. Doğalgazdaki düşüşü kapatmak için, saatte 667 bin metreküp kapasiteli LNG terminalinin 810 bin metreküp-saat kapasite ile çalıştırıldığını belirten Yardım, ayrıca elektrik üretim tesislerine verilen doğalgazda hiç bir kısıntıya gitmediklerini de vurguladı.

  Gökhan Yardım, herhangi bir sorun ihtimaline karşı, bayram ve yılbaşı tatillerinde Botaş'ta çalışmalarına devam edeceklerini de söyledi. Türkiye'de doğalgaz depolama tesisleri ancak 2004'te devreye girebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı