Gündem Haberleri

  Doğalgazda kar endişesi

  Planet
  22.12.2009 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Avrupa'da düşen sıcaklıklar ve kar doğalgaz fiyatları konusunda endişe yaratıyor.

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE                    

   

  Doğalgaz tüketicilerine kötü haber (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

   

  Almanya'nın bir çok bölgesi karakışa teslim olurken, yeni yılla birlikte doğalgaz fiyatlarında önemli bir artış olması bekleniyor.

   

  Ülkede doğalgaz tüketimi son bir hafta içinde önemli oranda artarken, gaz dağıtım şirketleri ilk aşamada fiyatların yüzde 5.2 oranında artırılmasını talep ediyor.

   

  Ancak bu talebin tüketici derneklerinin direnişiyle karşılaşması bekleniyor. Bazı uzmanlar ise doğalgaz fiyatlarının yüzde 15 oranında yükseleceğini belirtiyor. Almanya'da doğalgaz dağıtımcısı şirketlerin 20 milyon müşterisi bulunuyor.

   

  Doğalgaz fiyatları küresel ekonomik kriz dolayısıyla Almanya'da yüzde 25 oranında düşmüştü.

   

  BLOOMBERG

  --Kıbrıs konusunda direniş artarken Türkiye AB yolunda adımlar attı

  Türkiye, Akdeniz’deki rakibi Kıbrıs Rum Yönetimi’nden gelen muhalefetin süreci önümüzdeki yıl daha da yavaşlatma tehdidi artarken Avrupa Birliği sürecinde ileri adımlar attı.

   

  HUFFINGTON POST

  --Türkiye’nin AB’de yeri yok

  Geçtiğimiz 20 yıl boyunca Türkiye Avrupa Birliği’ne kabul edilmek için elinden geleni yaptı. Türkiye Avrupalı bir ülke değil. Topraklarının büyük bir kısmı Asya kıtasında. Etnik, sosyal, kültürel ya da dinsel açılardan da Avrupalı değil.

   

  DEUTSCHE WELLE

  --Öfkeli Türkiye AB’nin Schengen bölgesinde vizesiz dolaşım hakkı istiyor

  Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmayan üç ülkenin üzerinden Cumartesi günü vizelerin kaldırılmasının ardından AB’nin Türk vatandaşları üzerinden de vize engellerini kaldırmasını istedi.

   

  REUTERS

  --Türkiye’de editörün ölümü muhabirler için riskin işareti

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Pazartesi yapılan açıklamada bir gazete editörünün işe giderken gündüz vakti silahlı saldırıya uğrayıp ölmesinin Türkiye’de gazetecilerin karşı karşıya olduğu riskleri ortaya koyduğu ifade edildi.

   

  --Türkiye’nin risk faktöründeki oynaklık yatırımcıları rahatsız edebilir

  Ekonomik toparlanmaya ve 2011 seçimleri öncesinde siyasetteki ısınmaya karşın AK Parti’nin meclisteki çoğunluğunu kaybetme ihtimaliyle Türkiye’deki yatırımcılar yeni yılda tedirginlik yaşayabilir.

   

  --Corio iki Türkiye projesinden çekiliyor

  Hollandalı emlak grubu Corio Pazartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye’de inşa edeceği iki alışveriş merkezi projesini gelişmeden çok operasyonel merkezlere odaklanma kararı doğrultusunda gelişme hattından çıkardıklarını duyurdu.

   

  --BM: Kıbrıs barış görüşmeleri Ocak’ta yoğunlaşacak

  Birleşmiş Milletler yetkililerinin yaptığı açıklamada, Kıbrıs adasında iki tarafın Ocak ayında birleşme görüşmelerini yoğunlaştıracağı ve önümüzdeki yıl barışı sağlayarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme çabalarına zarar veren çatışmayı sonlandırmaya çabalayacakları belirtildi.

   

  NEWS.AZ

  --Karabağ konusu Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin alt başlıklarından sadece biri

  Tiflis merkezli Güney Kafkasya Bölgesel Güvenlik Enstitüsü direktörü Alexander Rusetsky Karabağ sorununun Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin alt başlıklarından sadece biri olduğunu ve Ermenilerin bugün Türkiye sınırları içinde bulunan topraklara dönüşü sağlanmadığı sürece bugünkü barış sağlama çabalarının bir işe yaramayacağını söyledi.

   

  AYSOR

  --Ermeni ve Türk gazetecilerin doğrudan bir bağlantıya ihtiyaçları var

  Bir grup Türk muhabir ve editörün 17-20 Aralık tarihlerinde Ermenistan’a yaptıkları gezi ile ilgili olarak Türkolojist Artak Şakaryan “Hem Ermeni hem de Türk medyası karşılıklı görüş alışverişinin eksikliğini çekiyor” dedi.

   

  FAMAGUSTA GAZETTE

  --Hristofyas: Kıbrıs’ta siyasi çözüme kararlıyım

  Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, “eğer Türk tarafı iyi niyet gösterir ve çözümün temel prensiplerini ihlal etmezse” adada siyasi bir çözüme ulaşmaya kararlı olduklarını belirtti.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --Demokratlar sağlık yasası tekliflerinin birleştirilmesinde zorluklarla karşılaşıyor

  Kürtaj konusunda yaşanan derin fikir ayrılıkları Senato’dan ve Temsilciler Meclisi’nden çıkan tekliflerin birleştirilmesi konusunda Demokrat Parti’nin önündeki en büyük engel.

   

  --Anayollardaki iş yerlerini daha güvenli hale getirme çabaları başarısız oluyor

  Hükümet ve alt yapı sektörünün ortak kayıtsızlığı dolayısıyla her yıl yol çalışmalarının yapıldığı yerlerde yaşanan kazalarda yüzlerce insan ölüyor.

   

  --Yahudiliğin temelini oluşturan gelenekler değişiyor

  Ağlama Duvarı’nın önünde dua etmek için toplanan bir grup kadın Yahudiliğin temel prensiplerine meydan okudu.

   

  THE WASHINGTON POST

  --Devletin işsizler için kullandığı fonlar durgunluk sırasında tükendi

  ABD’de federal yetkililerin yaptıkları tahminler devlet eliyle işletilen 40 programın kullanımındaki fonların iki yıl içinde tükeneceğini ve 90 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını öngörüyor.

   

  --İrlandalılar önemli harcama kesintilerine hazır

  Artan borç korkusu yaşayan İrlandalılar, hükümetin harcamalarını kısıtlamasını istiyor.

   

  --Kenya’da güvensizlik oldukça derin boyutta

  Ülkede şiddet dalgasının üzerinden iki yıl geçmesine ve iktidarın paylaşılmasına karşın etnik ayrışmalar hala barışı tehdit ediyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Karbon kullanımı izinlerinin ücretleri düştü

  Geçtiğimiz hafta Kopenhag’da düzenlenen iklim zirvesinde uluslararası bağlayıcı bir anlaşmaya varılamaması, Avrupa karbon piyasalarında üzüntü yaşanmasına neden oldu.

   

  -- Eurostar bazı seferleri başlatıyor

  İngiltere ve Paris arasında tren seferleri düzenleyen ulaşım şirketi Eurostar, Avrupa’yı etkisi alan kar yağışlarından dolayı aksadığını iddia ettiği seferlerinin bazılarını yeniden başlatacak.

   

  --Abbas: Filistinliler yeniden ayaklanmayacak

  Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, kendisi görevde olduğu sürece Filistinlilerin yeniden ayaklanmayacağını söyledi ve Haziran ayında görevden ayrılmasının ardından şu anda yaşanan sakinliğin sona erebileceği uyarısında bulundu.  

   

  THE FINANCIAL TIMES

  --Batan banka Lehman, yüksek primler ödüyor

  Batışıyla bütün dünyayı derin bir ekonomik resesyona sürükleyen yatırım bankası Lehman Brothers’ın Avrupa birimi, müşterilere yapılacak geri ödemeler ve ticaret ortaklarına verilmesi gereken paralar gibi ticari işlemlere yardımcı olması için ara kademe işçiler alıyor. Alınan bu yeni çalışanlara yüksek miktarlarda prim ödemeleri yapıldığı söyleniyor.

   

  --Eurostar kızgınlığı artıyor

  İngiltere ve Fransa’da 10 binlerce insanı yolda bırakan ulaşım şirketi Eurostar’a yönelik kızgınlık artıyor. İki ülkenin bakanları ise ulaşım aksaklığının inceleme altına alınmasını istedi.

   

  -- Muntazeri’nin cenazesi siyasi mitinge dönüştü

  İran’ın muhalif dini lideri Büyük Ayetullah Muntazeri’nin kutsal kabul edilen Kum şehrinde düzenlenen cenaze töreni, büyük protesto gösterilerine sahne oldu. Cenazeye katılanlar, güvenlik kuvvetlerinin engellemelerine rağmen “Diktatöre Ölüm” sloganları attı.

   

  THE GUARDIAN

  --Kara, demir ve havayollarındaki kaos İngiltere’de hayatı durdurdu

  Yolculara şiddetli kar yağışlarının Noel tatillerine engel olabileceği uyarısı yapıldı.

   

  --İngiltere’nin 1970’lerde şüphelilere işkence ettiği ortaya çıktı

  Eski bir tutuklunun dava açmasının ardından ordunun Kuzey İrlanda’daki şüphelilerin sorgusunda “waterboarding (suda boğma)” denilen ve karşı tarafta suda boğuluyormuş hissi yaratan işkence tekniğini kullandığı ortaya çıktı.

   

  --İngiliz asker dost ateşinde öldü

  Savunma Bakanlığı kaynakları Afganistan’ın Helmand eyaletinde ölen İngiliz polisinin başka bir İngiliz askerinin silahından çıkan kurşunla vurulduğunu açıkladı.  

  HAARETZ

  -- İsrail, Şalit anlaşmasını arabulucuya havale etti

  Görüşmeleri yakından takip eden bir kaynağa göre, Hamas’ın İsrail Savunma Kuvvetleri askeri Gilad Şalit karşılığında Filistinli tutukluların takas edilmesi isteğine karşılık olarak, İsrail bir Alman arabulucu ile anlaştı.

   

  --Ahmedinejad: ABD İran’ın nükleer atağına yönelik asılsız bir rapor yayınladı

  İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad, Pazartesi günü ABD’deki bir televizyonda yayınlanan bir haber programında, ABD’nin İran’ın nükleer çabalarına yönelik asılsız bir rapor yayınladığını belirtti.

   

  --Sağ gruplar AB'yi harekete geçmeye davet etti

  İsrail’deki 16 adet sağ görüşlü grubun ortak olarak yayımladığı bir raporda, Avrupa Birliği’nin İsrail’in Gazze işgaline son vermesi için harekete geçmeye davet etti.

   

  DIE WELT

  --Almanya'da 750 bin iş tehlikede

  Almanya'nın en büyük işçi sendikası IG Metall, 2010 yılında 750 bin kişinin işinden olacağından korktuklarını açıkladı. IG Metall Başkan yardımcısı Detlef Wetzel 750 bin çalışanın işsiz kalmaması için haftada 30 saat çalışma saati önerdi.

   

  EKONOMİ BASINI

   

  BLOOMBERG

  --ABD hazine bonoları dört ayın zirvesinde, Yen zayıfladı
  ABD'de, gelecek olan verilerin ekonomideki iyileşmenin sürdürülebilir olduğunu göstereceğine yönelik beklentiler 10 yıllık hazine bonolarını son dört ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Tokyo işlemlerinde bonoların getirisi 5 baz puan artarak yüzde 3.72 oranına yükseldi. Japon yeninin fiyatı ise ülkenin merkez bankasının deflasyonla mücadele için faiz oranlarını yüzde 0'a yakın tutacağını söylemesi ile zayıfladı.

   

  --Dubai World'ün 'borç erteleme' programını Ocak başında sunacağı belirtiliyor
  Konuya yakın üç bankacı tarafından verilen bilgiye göre, 22 milyar dolar tutarındaki borcunu yeniden yapılandırmaya çalışan Dubai'inin kamu şirketi Dubai World, borç erteleme programını bankalara Ocak ayının başında sunacak.

   

  --Apple, CBS ile aboneliğe dayalı TV yayını için görüşmelere gidiyor

  ABD'li CBS televizyonu, iPhone ve iPod'un üreticisi olan Apple ile aboneliğe dayalı TV yayınları sunan bir servisi hayata geçirmek için teklif yapmaya hazırlanıyor.

   

  CNBC

  -- Çin 2010’da ihracat artışı beklemiyor

  Çin maliye bakanlığı yetkilileri, ülkenin ihracat oranının 2010’da çok büyük bir artış yaşamasını beklemediklerini açıkladı.

   

  -- Stiglitz: ABD ekonomisinin gelecek yıl daralabilir

  Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, ABD ekonomisinin gelecek yılın ikinci yarısında çok büyük bir ihtimalle daralacağı uyarısında bulundu ve Obama hükümetinin yeni iş imkanları yaratmak için yeni bir teşvik programı hazırlaması gerektiğini belirtti.

   

  -- Düzenlenen mortgage kredileri de ödenmedi

  ABD gayrimenkul sektöründe yaşanan en büyük krizlerden birini sonlandırma yolunda yeni bir sıkıntı baş gösteriyor. Mortgage kredilerini yeniden düzenleyen ev sahipleri, düzenlenen kredileri ödemekte de zorlanıyor.  

   

  CNNMONEY
  --Düşük kredi ödemesi = Daha az temerrüde düşen ev sahibi
  Mortgage kredisiyle ev sahibi olanların kredi oranlarının düşürülmesi ile borçlarını daha rahat ödeyeceklerine bir örnek de resmi veriyle geldi. ABD'de son açıklanan veri, ikinci çeyrekte aldıkları kredilerinin oranları yeniden gözden geçirilen ev sahiplerinin sadece yüzde 18.7'sinin üç ay sonra borçların ödemekte zorlandığını gösterdi.

   

  --Ev tamiratı tıpkı eskiden olduğu kazandırmıyor
  ABD'de evlerini yenileyenler, bunun için harcadıkları miktarın daha azını getiri olarak elde ediyor. Ülkede yeni açıklanan bir veri, üst üste dördüncü yılında da yenileme harcamalarının, getirisinin altında kaldığını gösterdi.

   

  --Dow Jones iyi haberlerle artıda kapattı
  Dow Jones Sanayii Endeksi, uzmanların ekonominin görünümüne yönelik yaptığı olumlu açıklamalar ve şirket birleşme haberlerinin yatırımcıların beklentilerin artırmasıyla Pazartesi günü yükseldi. Endeks gün sonunda yüzde 0.8 oranında değer kazandı.

   

  FORBES

  --Çin DTÖ’nün kültürel mallar ithalatı üzerindeki temyizini üzüntüyle karşıladı

  Çin Ticaret Bakanlığı Salı günü Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) ithal tekellerinin ticaret bağlılıklarına zarar verdiğine yönelik kararına karşı gittikleri temyizin reddedilmesini üzüntüyle karşıladı.

   

  --Nikkei endeksi son 3 ayın en yüksek seviyesinden kapandı

  Japon Nikkei Endeksi yenin değer kaybetmesinin ihracatçı şirketlerin hisselerinde yükselişi beraberinde getirmesiyle yüzde 1.9 yükseldi ve son üç ayın en yüksek kapanışını yaşadı. Isuzu Motor da şirketin General Motors için yeni bir dizel motor geliştirmesine yönelik bir rapor üzerine artış gösterdi.

   

  --Asya’nın en pahalı yaşam mekanları

  Küresel krize rağmen bazı şehirlerde kiralar halen yüksek ve gayrimenkul fiyatları artış gösteriyor. Geçen sene Amerika’nın en sorunlu otomobil üretim kenti Detroit’de 1 dolara kadar ev alabilmek mümkündü. Bunun karşılık Ekim ayı içinde Hong Kong’da 56 milyon dolara satılan dubleks bir apartman rekor kırdı.

   

  MARKETWATCH
  --Çin'in talebi yerel petrol şirketlerine daha az fayda sağlayabilir
  Çin'in petrol talebi ülke ekonomisinde iyileşmenin devam etmesiyle arttı, ancak uzmanlar bu durumun ne ülkedeki ne de bölgedeki petrol üreticileri için doğrudan bir rahatlık unsuru olmadığı konusunda uyardı.

   

  --Online seyahat firmaları New York'u dava etti
  Aralarında Expedia, Orbitz ve Travelocity gibi büyük acentaların da bulunduğu online seyahat şirketleri, New York şehrini müşterilerine uyguladığı bir vergi dolayısıyla dava etti.

   

  --Yatırımcılar sağlık reformunu gözlüyor
  ABD'de sağlık reformu yasası ile ilgili süreç son hızıyla ilerlerken yatırımcıların da ilgisi bu yönde artıyor. Son gelişmelerden sonra sigorta şirketlerinin hisselerinin fiyatlarında ralli yaşanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı