GeriGündem 'Doğalgaz fiyatlarından Mavi Akım suçlu'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Doğalgaz fiyatlarından Mavi Akım suçlu'

DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevfel Şahin, doğalgaz fiyatlarının yüksekliğinin, Mavi Akım Projesi`nden kaynaklandığını öne sürdü.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevfel Şahin, doğalgaz fiyatlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye`ye, Rusya`dan 1986`dan itibaren yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz alımına başlandığını belirtti.

Geçmiş dönemlerdeki çeşitli hükümetlerin, artan ihtiyaç nedeniyle doğalgaz alımının yıllık 14 milyar metreküpe çıkarılması için Rusya ile görüşmelerde bulunduğunu kaydeden Şahin, ilave 8 milyar metreküp gaz alımının, ``18 Şubat 1998 tarihinde, Mesut Yılmaz`ın Başbakan olduğu günlerde Turusgaz adlı aracı firma ile gerçekleştirildiğini`` ifade etti.

Ancak doğalgaz fiyatları kamuoyunda tartışıldığı sırada, söz konusu firma ile anlaşmanın Refahyol iktidarı döneminde yapıldığının iddia edildiğini belirten Şahin, buna karşı DYP`nin yaptığı açıklamayı hatırlattı. Bunun üzerine, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı`nın da bir açıklama yaparak, ``Turusgaz ile ilk anlaşmanın 10 Aralık 1996`da yapıldığını`` söylediğini öne süren Şahin, ``Resmen kurulmayan bir şirketle Türkiye Cumhuriyeti Devleti nasıl bir anlaşma yapmıştır`` dedi.

Yılmaz`ın, Başbakan olarak görev yaptığı 15 Aralık 1997 tarihinde Mavi Akım Projesi`ni imzaladığını belirten Şahin, proje çerçesinde Rusya`dan alınan doğalgazın, Bulgaristan üzerinden Türkiye`ye getirildiğini ve fiyatın 80 dolardan 100 dolara Turusgaz ile yapılan anlaşmayla çıkardığını öne sürdü.

Nevfel Şahin, doğalgaz fiyatlarının yüksekliğinin Mavi Akım Projesi`nden kaynaklandığını iddia etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle