Gündem Haberleri

  Doğal afet değil insan yapımı felaket

  Hürriyet Planet
  05.07.2012 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Japonya parlamentosu soruşturma komisyonu, aylar süren incelemelerin ardından, 2011 yılının Mart ayında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yaşanan nükleer felaketle ilgili raporunu yayımladı. Raporda felaketin sadece tsunami kaynaklı olmadığı belirtilerek resmi açıklamalar eleştirildi.

  Fukuşima Nükleer Kazası Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun raporunda, “Hükümet, denetleme kuruluşları ve TEPCO, insanların hayatlarını ve toplumu koruma sorumluluğuna sahip değildir. Ulusumuzun nükleer kazalardan korunma hakkını ihlal etmişlerdir. Dolayısıyla kazanın ‘insan yapımı’ olduğu sonucuna varıyoruz” denildi.

   

  Japonya’da Mart 2011’de yaşanan 9.0 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami, reaktörlerin soğutma sistemlerinin yıkılmasına neden olmuş ve çekirdek erimeleriyle radyasyon yayılımına neden olmuştu.

   

  Raporda, “Komisyonumuzun çalışmalarına göre, 11 Mart’ta deprem olduğu sırada Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali depremlere ve tsunamilere dayanması garanti olmayan bir haldeydi” denildi. Japon hükümetinden ve TEPCO’dan yetkililer, yaptıkları açıklamalarda reaktörlerin sadece depremle yıkılabileceği ihtimalini kabul etmemişti.

   

  HEM TEPCO HEM HÜKÜMET SUÇLU

  TEPCO’nun daha önce yayımladığı bir raporda, depremin ve tsunaminin beklenmedik derecede büyük olduğu ifade edilerek şirketin sorumluluğu olmadığı öne sürülmüştü.

   

  Ancak komisyonun raporunda, “Önlem almak için ellerinde bir sürü fırsat olmasına rağmen denetleme kuruluşları ve TEPCO yöneticileri bu yönde kararlar almayı kasıtlı olarak erteledi, eyleme geçmedi ya da kendi işlerine gelen kararları aldı” denildi.

   

  Komisyon ayrıca TEPCO’nun kararına kalsa santral çalışanlarının boşaltılacağını ve felaketin boyutlarının daha da büyük olacağını ifade etti.

   

  Raporda, 9.0 büyüklüğündeki depremin etkilerinin derinlemesine incelenmesi için de çağrı yapıldı.

   

  SANTRAL BUGÜN ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLADI

  Bu arada felaketin ardından kapatılan nükleer tesislerde elektrik üretimi bugün yeniden başladı.

   

  Başbakan Yoşihiko Noda’nın geçtiğimiz ay nükleer tesislerin yeniden açılması yönünde aldığı karar protestolara neden olmuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı