Gündem Haberleri

  DNA çözemedi

  Asım GÜNEŞ-Serkan AKKOÇ/İSTANBUL
  11.04.2004 - 01:23 | Son Güncelleme:

  3 ay önce evinde 4 yaşındaki kızıyla birlikte bıçaklanarak öldürülen Sevil Uzun’un tırnakları arasındaki kıl parçaları, katilin bulunmasındaki tek umut olan DNA testinin yapılmasına yetmedi.

  BAYRAMPAŞA’daki evlerinde vahşice öldürülen Sevil Uzun (35) ile kızı Pınar Uzun (4) cinayetinin ardındaki sır perdesi hálá aralanamadı. Olay geçtiğimiz 8 Ocak’ta meydana geldi. 6’ncı sınıfta okuyan Mustafa Uzun, saat 17.00’de Yıldırım Mahallesi’ndeki evine döndüğünde kapıyı açık buldu. Annesi ile kardeşinin kanlar içindeki cesetleriyle karşılaşan Mustafa Uzun’un çığlığı üzerine eve gelen komşular, anne-kızı defalarca bıçaklanmış ve boğazları kesilmiş olarak buldu. Kötü haberi alarak eve koşan ve şoka giren baba Arslan Uzun, ifadesi alınmak üzere Bayrampaşa Polis Merkezi’ne götürüldü.

  Polisin ilk dikkatini çeken, kapıda hiçbir zorlama olmaması ve oturma odasında içlerinde meyve bulunan dört tabağın dokunulmadan durmasıydı. Asıl delil ise Sevil Uzun’un tırnaklarının arasında bulundu. Kıl ve deri parçaları, genç kadının katille mücadele ettiğini gösteriyordu. Sevil Uzun’un tırnaklarındaki deri ve kıl örnekleri ile oturma odasındaki meyve tabakları, vahşeti çözecek anahtarlar olarak Kriminal Laboratuvarı’na gönderildi.

  BAŞKA KADIN İDDİASI

  Arslan Uzun’un hakkında araştırma yapan polis ilginç bir bilgiye ulaştı. İddialara göre Uzun’un Sema Karahan isimli bir kadınla ilişkisi vardı ve bu ilişki aile içi sorunlara neden oluyordu. İddialar, Arslan Uzun’u bir anda zanlı durumuna düşürdü. Eve ilk gelenlerden Arslan Uzun’un eniştesi Bilal Şenkaya da, Mustafa Uzun’a olay yerinde bulunan meyve bıçaklarını yıkattığı yolundaki iddialar üzerine şüpheliler listesinin başına oturdu.

  12 Ocak’ta Arslan Uzun, eniştesi Bilal Şenkaya, Sema Karahan ile onun kardeşi Semra Karahan gözaltına alınarak Eyüp Adliyesi’ne çıkarıldılar. Zanlılar ifadelerinde olayla ilgileri olmadığını öne sürdü. Ancak savcı, delillerin karartılabileceği gerekçesiyle 4 zanlıyı tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderdi. Mahkeme 4 kişiyi tutukladı. Uzun ile Şenkaya, Bayrampaşa Cezaevi’ne, Sema ve Semra Karahan ise Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’ne gönderildi.

  DNA İÇİN YETMEDİ

  Vahşeti çözmesi beklenen Kriminal Laboratuvarı’ndan gelen sonuçlar cinayetin ardındaki gerçekleri ortaya çıkaramadı. Katilin bulunması için tek umut olan Sevil Uzun’un tırnaklarının arasından çıkan kıl parçaları DNA testine yetmeyince, zanlılarınki ile karşılaştırma yapılamadı. Kan örnekleri sonuç vermedi, parmak izleri de olayı aydınlatmadı. Laboratuvar sonuçlarını göz önünde bulunduran Eyüp 2’nci Sulh Ceza Hákimliği, Uzun, Sema ve Semra Karahan’ı dava açılmadan serbest bıraktı. Enişte Şenkaya, evde bulunan ve kendisine ait olduğu ortaya çıkan bıçağın kabzasında Sevil Uzun’a ait kan bulunduğu gerekçesiyle tutuklu kaldı. Şenkaya, bıçağın kendisine ait olduğunu kabul ederek, ‘Evde olay olduğunu duyunca korunmak amacıyla yanıma almıştım. Kan nasıl bulaştı bilmiyorum. Olayla ilgim yok’ demişti.

  3 ay geçmesine rağmen vahşet soruşturmasında, olayı çözecek bir ipucuna ulaşılamadı. Katil ya da katiller hálá ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Hem eşini hem kızını kaybeden Arslan Uzun ise çaresizlik içinde bekliyor.

  Anne-kızın acı sonu

  35 yaşındaki anne Sevil Uzun banyo kapısında, 4 yaşındaki kızı Pınar Uzun ise oturma odasında defalarca bıçaklanmış ve boğazları kesilmiş olarak bulundu.

  Cezaevinde feci dayak

  Eşi ve kızının öldürülmesiyle ilgili tutuklanan Arslan Uzun, cezaevinden çıktıktan sonra işlerinin başına döndü. İki aylık süre içinde çok zarar gördüğünü belirten Arslan Uzun, ‘Tutuklanıp içeri girdiğimizde gazeteleri okuyan mahkûmlar hakkımızda kararı vermişti. Suçlu olmadığımızı anlatamadık. Daha ilk gece, Bilal Şenkaya ile ikimizi feci şekilde dövdüler. Hayatımız tehlikeye girdi. Sonra korumaya alındık. İşlerim de çok zarar gördü. Bunları hak etmedim’ dedi. Muhasebeci Arslan Uzun, Sema Karahan’la sevgili olduğu iddialarını reddederek ‘O kıza iş bulmuştum. Eşimin ailesi bile suçsuzluğuma inanıyor. ‘Seni tanıyoruz, üzülme’ diye yanımda oldular. Ayrıca eniştemin de böyle bir şey yapabileceğine inanmıyorum. Hálá acı içindeyim’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı