Gündem Haberleri

  Dizel oto talebi arttı yakıt kalitesi yükseldi

  Hürriyet Haber
  09.03.2005 - 00:31 | Son Güncelleme:

  Otomotiv firmaları tarafından yeni nesil teknolojiyle üretilen dizel modellerin Türkiye pazarında yer almasıyla, yüksek kaliteli motorin talebinde önemli bir artış görüldü. Bu talep artışı akaryakıt firmalarının Avrupa standartlarına uygun ürünleri piyasa sunmasında etkili oldu.

  Özellikle, son dönemde yeni teknoloji ürünü motorlara sahip olan dizel araçlar için geliştirilen katkılı yakıtlar, tüketiciler tarafından büyük ilgi gördü. Akaryakıt dağıtım firmaları birbiri ardına dizel araçlar için de özel yakıtları piyasaya sürdüler. Öte yandan, yakıt kalitesinin artış göstermesi ve AB normalarına uygun dizelin yaygın hale gelmesi otomotiv üreticilerinin Türkiye pazarına yeni dizel modellerini getirmelerini sağladı. Akaryakıt dağıtım firmalarının, dizel motorlar için geliştirdiği bu özel katkılı yakıtlar, dizel araçların performansını artırırken, gürültülü çalışmasını önlüyor. Ayrıca, düzenli kullanıldığı zaman motorun ömürünü de uzatıyor.

  BP: EURODIESEL

  Motorun performansını yükseltip, ömrünü uzatan ve bakım-onarım maliyetlerini azaltan BP Eurodiesel, EN590 no’lu Avrupa Birliği Standartlarını içerecek şekilde üretililiyor. EN590, Avrupa’da yeni nesil dizel araçların kullandığı standart dizeldir. Kükürt oranı 350 ppm’ye düşürülmüş olan BP Eurodiesel’in en önemli özelliklerinden biri de donma noktasının düşük olması. Yüksek Setan sayısına da sahip ürün aracın ilk çalışma anında, motordaki titremeyi engelleyerek aktif hale gelmesinde büyük kolaylık sağlıyor. BP Eurodiesel araçlarda performansı artırmanın yanı sıra yakıt sistemini paslanmaya karşı korururken, motoru ve enjeksiyon memelerini temizliyor.

  Yüksek kaliteli dizel yakıtlar

  OPET: FULLFORCE ULTRA EURO DIESEL

  Opet, Avrupa’da 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren standart olarak kullanılan maksimum 50 ppm kükürt içeren ‘FullForce Ultra Euro Diesel’i piyasaya sundu. Avrupa’da zorunlu hale gelen olan Euro 4 normlarını karşılayan bu yakıt, 50 ppm’lik kükürt oranıyla 7000 ppm kükürt içeren standart motorine göre 140, 350 ppm kükürt içeren motorine göre ise 7 kat daha çevreye duyarlı bir yakıt. Ayrıca FullForce Ultra Euro Diesel, düşük kükürt oranı sayesinde motorun ömrünü de uzatıyor. Opet’in piyasaya sunduğu bu ürünün bir diğer önemli özelliği de donma noktasının daha düşük olması. TSE standardına göre motorinin CFPP (soğuk filtre tıkanma noktası) değeri eksi 10 derece iken, FullForce Ultra Euro Diesel’in CFPP değeri eksi 20 derece. Bu özelliği ile FullForce Ultra Euro Diesel, çevreci yakıt özelliğinin yanı sıra zorlu kış şartlarında dahi sürücülere kullanım kolaylığı sağlıyor.

  PETROL OFİSİ: PRODIZEL EUROPLUS

  Petrol Ofisi’nin yeni nesil dizel araçlar için en son teknoloji ile geliştirdiği, yeni ürünü 50 ppm kükürtlü Prodizel Euro Plus, Ocak 2005’ten bu yana, Türkiye genelinde seçilen 793 adet Petrol Ofisi İstasyonu’nda müşterilerin hizmetine sunuluyor. 50 ppm kükürtlü Prodizel Euro Plus, müşterilere kolaylık sağlaması ve normal motorinden fark edilebilmesi için Petrol Ofisi tesisatlarında yeşil rengine boyanıyor. Bu sayede müşteriler, pompadan aldıkları Prodizel Euro Plus’ı rahatlıkla ayırt edebiliyor. Prodizel EuroPlus düşük kükürt oranının yanı sıra Greenburn teknolojisi ile geliştirilmiş Türkiye’nin en yüksek setan sayısına sahip dizelidir. Prodizel EuroPlus’un içerisinde bulunan ve yanmayı çok daha verimli hale getiren katık sayesinde yakıtın setan sayısı artırılmış. Dizeldeki setan sayısı, benzindeki oktan sayısı ile aynı anlama gelen performans göstergesidir. Setan sayısı yüksek dizel yakıtın, araç performansında, yakıt ekonomisinde ve motorun daha sessiz ve ilk çalışmasında çok olumlu etkisi vardır.

  SHELL: V-POWER DIESEL

  Shell tarafından Türkiye pazarına sunulan ‘Shell V-Power Diesel’, içerdiği özel katıklar ve formülü ile, motoru temizliyor ve koruyarak performansını artırıyor. Günümüzün yüksek teknolojisine sahip dizel araçlar için özel olarak geliştirilen Shell V-Power Diesel, tüm dizel araçlarda kullanılabiliyor. Sıradan yakıt kullanan her dizel motor zamanla içerisinde oluşan kirliliklerden dolayı performans kaybıyla karşılaşır. Bu kirlilikler motorun gaza basıldığı anda ani hızlanma ve en yüksek hıza çıkma gibi önemli özelliklerini de negatif anlamda etkiler. V-Power Diesel’de kullanılan temizleyici deterjan katıkları, bir taraftan yakıtın kullanılması sonucu oluşan kurumları etkili ve hızlı bir şekilde uzaklaştırırken diğer taraftan bu kurumların yeniden oluşmasını engeller. Enjektör memelerinden bu kurumların uzaklaşmasıyla motor yeni baştan orijinal değerlerine ulaşır ve aracın ilk günkü gibi performans göstermesini sağlar.

  TOTAL: PERFORMA EURODIESEL

  Total tarafından piyasaya sunulan ‘Performa Eurodiesel’, sahip olduğu 350 ppm kükürt oranıyla yeni nesil dizel araçların mutlak ihtiyacı olan Euro 3 normuna uygun bir yakıt. Total’in, tüketicilerin bu ürünü kolayca ayırt edebilmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği Performa Eurodiesel’in rengi çevreci özelliğini de vurgulayacak şekilde yeşil. Bu sayede tüketiciler, sadece Total istasyonlarında satılan bu ürünü pompa hortumlarının ucuna yerleştirilen gözetleme penceresinden görerek maksimum 7000 ppm kükürt içeren diğer sınıf motorinlerden kolaylıkla ayırt edilebiliyor.

  TÜRKPETROL: EXTRA 21 EURO DIESEL

  Türkpetrol’ün yüksek kaliteli dizel ürünü ise ‘Extra 21 Euro Diesel’ adını taşıyor. Avrupa Euro 4 normunda bir motorin olan Extra 21 Euro Diesel, 50 ppm kükürt oranlıyla çevreye dost bir ürün, yani hava kirliliğini azaltıyor. Avrupa standartlarındaki bu dizel yakıt, motorun performansı artırırken, motoru koruyor, dolayısıyla aracın ömrünü uzatıyor. Extra 21 Euro Diesel’in verimli yanma özelliği ise yakıtta ekonomi sağlıyor. Extra 21 Euro Diesel, common-rail enjeksiyon sistemiyle üretilmiş araçlar ile turbo dizel enjeksiyonlu ileri teknoloji ürünü araçlarda kullanılabiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı