Gündem Haberleri

  Diyarbakır'daki uçak kazasında hayatını kaybedenler anıldı

  Hürriyet Haber
  08.01.2006 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da 8 Ocak 2003'te meydana gelen ve 75 kişinin ölümü, 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan uçak kazasında hayatını kaybedenler anıldı.

  Diyarbakır'daki kazada hayatını kaybedenlerin yakınları, kazanın 3. yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır Havaalanı'nda toplanarak, “Ercan Demirkol ve 75 İnsanın Anısına” yazılı çelengi bıraktılar.
  Kazada oğlu Ercan Demirkol'u kaybeden emekli öğretmen Süleyman Demirkol, bir dakikalık saygı duruşunun ardından yaptığı açıklamada, uçak kazasının nedenlerinin karanlıkta kaldığını savundu.
  Kazadan 22 ay sonra Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce açıklanan raporun ikna edici olmadığını iddia eden Demirkol, şöyle konuştu:
  “Uçakta teknik bir arıza yoktu. Peki ne oldu da bu uçak düştü? Bütün mesele burada. Bu olayda biz kazazede aileler maalesef sahipsiz kaldık. Milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz, demokratik kitle örgütleri ve Diyarbakır halkı bu olaya sahip çıkmamıştır ve bizleri yalnız bırakmışlardır. Savcı 'Pilot ölmüştür, suçlu pilottur, davayı kime açayım' diyor. Sormazlar mı, bu pilot malulen emekli olmuştur. Malulen emekli olan bir insan nasıl olur da sağlam diye tekrar işe alınır? Kim işe aldı? Bizler umutla mahkeme gününü beklerken acımız kat kat daha artmıştır. 20 Mayıs 2005'te verilen takipsizlik kararını maalesef bugüne kadar bizlere ve avukatlarımıza bildirme gereği dahi duyulmamıştır. Bizim için hukuk yolları bitmiştir ama Avrupa İnsan hakları Mahkemesi (AİHM) yolu açılmıştır.”
  Kazada ölen Ercan Demirkol'un annesi Hülya Demirkol, açıklamadan sonra fenalık geçirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı