GeriGündem Diyarbakır'daki KCK ana davasında savcı mütalaasını sundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'daki KCK ana davasında savcı mütalaasını sundu

Diyarbakır'daki KCK ana davasında savcı mütalaasını sundu

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davasında aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de bulunduğu sanıklar hakkında savcı, mütalaasını sundu.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşmada savcı, sanıklar hakkında 675 sayfadan oluşan mütalaasını okudu.

Savcı, Yüksek'in "silahlı terör örgütünü yönetmek" suçundan 10 yıldan 15 yıla, Dicle, Kışanak ve Türk'ün de "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılması yönünde görüşünü bildirdi. Ahmet Türk hakkında ayrıca "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteyen savcı, TCK 314/1 ile 314/2 maddeleri gereğince sanıkların "silahlı terör örgütünü yönetmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ederken, 11 sanığın da beraatine karar verilmesi yönünde görüşünü bildirdi. 

Sanık avukatları ise müvekkillerinin cezalandırılması yönündeki savcının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, yargılamanın bu aşamasında mütalaa sunulmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

Davada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi Nurettin Demirtaş ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok'un da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında yakalama kararı bulunuyor. Sanık avukatlarının mütalaaya ilişkin savunmalarının ardından duruşma ertelendi.

DOKUNULMAZLIK FEZLEKESİ ADALET BAKANLIĞI'NA GÖNDERİLMİŞTİ
Mahkeme, tahliye olduktan sonra 1 Kasım 2015'teki 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde HDP'den milletvekili seçilen Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa'nın 83. maddesine istinaden "dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunulması"na karar vermişti. Bu kapsamda hazırlanan fezleke, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilmişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, 191 sanık hakkında, "Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak", "Terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak" ve "Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek" suçlarından 15 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar değişen hapis cezası isteniyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle