Gündem Haberleri

  Diyarbakır'daki güzellik yarışması iptal

  Mehmet TÜRK/ DİYARBAKIR, (DHA)
  05.04.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır' da 7 Nisan Pazar günü yapılması beklenen Dünya Medeniyetler Kraliçesi Yarışması Kutlu Doğum haftasına denk geldiği gerekçesiyle iptal edildi. Yarışmada, fotoğraflarda yarışmaya Türkiye adına katılan Hazal Ejal'ın göğsünde alışagelmiş 'Miss Turkey' yazısı yerine 'Miss Turkish Republic' yani Miss Türkiye Cumhuriyet'i yazması dün eleştirilere neden olmuştu.

  Devem eden sürece katkı amacıyla Diyarbakır'da yapılaması planlanan yarışmaya katılmak üzere 17 ülkeden 18 kızın katılacağı yarışma, Kutlu Doğum Haftası'na denk gelmesi nedeniyle iptal edildi.

  DİYARBAKIR'DA KRALİÇE ADAYLARINA BÜYÜK İLGİ / FOTO GALERİ

  YARIŞMADAN FOTOĞRAFLAR

  Yarışmayı düzenleyen organizatörler, Diyarbakır'a geldikleri günden beri muhafazakar bazı sivil toplum örgütlerinin tepkileriyle karşılaştıklarını belirterek, "Kutlu Doğum Haftası'na denk geldiği için yarışmanın iptal edilmesini isteyenler oldu. Bizler de saygı duyuyoruz tabi ki. Bu yüzden yarışmayı iptal ettik. Şu an dönüş hazırlıkları yapıyoruz. Genç güzeller herkes kendi ülkesine dönecek. Bazıları İstanbul, bazıları da Ankara üzerinden kendi ülkelerine dönecek. Şu an bilet işlemlerini yapıyoruz" dedi.

  ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERDEN YARIŞMAYA TEPKİ

  Dicle Üniversitesi'nde okuyan "Bilge Gençlik Kulübü" adlı bir grup muhafazakar öğrenci, Dünya Medeniyetler Kraliçesi (Mıss Civilization Of The World) yarışmasına tepki amaçlı basın açıklaması yaptı. "Bismillahirrahmanirrahim" çekerek ve Kur'an ı Kerim'in Araf Suresi'nin 27'nci ayetini okuyarak basın açıklamasına başlayan öğrenciler, Türkçe ve Kürtçe hazırladıkları dövizlerle, Diyarbakır'da yapılması düşünülen güzellik yarışmasına tepki gösterdi. Yapılan basın açıklamasından sonra öğrenciler, olaysız bir şekilde dağıldı. Öğrencilerin basın açıklaması yaptığı saatlerde ise yarışmanın iptal edildiği öğrenildi.

  BAZI STK'LAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

  Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşları, 7 Nisan'da düzenlenecek “Dünya Medeniyetler Kraliçesi” (Miss Civilization Of The World) Yarışması'na tepki gösterdi.


  Aralarında Anadolu Gençlik Derneği, Diyanet-Sen, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Eğitim-Bir-Sen ve Mustazaflar Cemiyeti'nin bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, onursal başkanlığını Süha Özgermi'nin yaptığı, 21 ülkeden 22 güzelin katılacağı Miss Civilization Of The World Yarışması'nın Diyarbakır'da yapılmasından rahatsızlık duyduklarını belirttiler.

  Hamit Yaz imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Son günlerde sinsi bir şekilde faaliyete geçen bazı fırsatçı mihraklar, çözüm ve barış sürecine paralellik gösterme ve destekleme süsüyle, 7 peygamber ve 541 sahabenin metfun bulunduğu, 3 peygamber makamının yer aldığı, her karış toprağı maneviyat kokan Diyarbakırımızda, provokatif bir etkinlik olarak sözde 'Dünya Medeniyetler Kraliçesi' adı altında bir 'Çirkinlik Yarışması' düzenlenmektedir.”

  Yarışmanın Diyarbakır'da kasıtlı, planlı, programlı bir şekilde icra edilmek istendiği savunulan açıklamada, Diyarbakır'daki 47 sivil toplum kuruluşu olarak bu çirkinlik yarışmasını şiddetle kınadıkları kaydedildi.

  TİCARET ODASI

  Öte yandan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can da yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'da düzenlenecek güzellik yarışması organizasyonun DTSO ortaklığında gerçekleştirileceği şeklindeki basında çıkan haberlerin, organizasyon komitesinin bu konuda vermiş olduğu beyanların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

  Can, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Tarafımızca imzalanmış herhangi bir sözleşme olmadığı gibi tanıtım amaçlı yayınlanan bilboardlardaki oda logomuz da bilgimiz dışında kullanılmaktadır. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekleştirilecek olan organizasyona ne maddi ne de manevi hiçbir şekilde katkımız söz konusu değildir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı