Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da tarihi surların çevresi temizleniyor

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da, tarihi surların çevresinin temizlenmesi çalışmaları kapsamında, buradaki gecekondular yıkılarak vatandaşlara hazineye ait arsa verilecek.

  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi surların çevresinin temizlenmesi çalışmaları kapsamında gecekonduların yıkılarak, sahiplerine hazineye ait arsa verilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi'nce proje hazırlandığını söyledi.

  Daha önce tarihi surların çevresinin temizlenmesi çalışması kapsamında 500'e yakın işyeri ile 20 evin yıkıldığını, çevre düzenleme çalışmasıyla birlikte bugüne kadar yaklaşık 10 milyon YTL harcandığını hatırlatan Sevinç, sur diplerindeki gecekonduları da alternatif yaratarak buradan kaldırmak istediklerini belirtti.

  Urfakapı'dan başlayıp Saraykapı'ya kadar olan bölümde tarihi surlara bitişik yaklaşık 2 bin gecekondu bulunduğunu kaydeden Sevinç, gecekonduları, alternatif yerleşim yeri bularak başka yere nakletmek istediklerini bildirdi.
  Gecekonduda yaşayanların başka yere nakledilmesi amacıyla valilikle ortaklaşa komisyon oluşturduklarını ve komisyonun yaptığı çalışmalarda 500 Evler Semti civarında hazineye ait 300 dönüm taşınmaz arazi tespit edildiğini kaydeden Sevinç, önceleri İl Özel İdare Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmaların belediyeye devredildiğini ifade etti.
  Sevinç, şöyle devam etti: “Bu konuda girişimlerimizi yaparak hazineye ait arazinin bize verilmesi için müracaat ettik. Arsa için bedel koyduk. Amacımız sur diplerindeki konutları temizlemek olduğu için bizim koyduğumuz metrekaresi 2 YTL olan rayiç değerinin altındaydı. Bu nedenle, Milli Emlak Müdürlüğü, fiyatın düşük olduğu yönünde bildirimde bulundu. Ama bizim yaptığımız çalışma kamusal amaçlı olduğu ve tarihi surların çevresini temizleme çalışması olduğu için değerinin biraz altında verdik. Konuyu araştırmak için Maliye Bakanlığı'ndan gelen uzmanlar çalışma yaptı. Rapor henüz bize bildirilmedi. Arazinin şartlı verilmesini istiyoruz. Olumlu yanıt gelirse sur diplerindeki evleri arsalarla takas etmeyi planlıyoruz. Arsada yaklaşık 2 bin konut yapılabiliyor. Yaklaşık 1 ay içinde bu konuda yanıt bekliyoruz. Sur diplerindeki yaklaşık 2 bin gecekonduyu başka bir yere nakletmek istiyoruz.”

  VATANDAŞLAR İSTİYOR

  Sevinç, sur diplerindeki gecekondulardaki vatandaşların olumsuz koşullarda yaşadığını, bazı evlerde birkaç ailenin birden kaldığını, bu nedenle vatandaşların bu gecekondulardan çıkmak istediğini vurguladı.

  Kentin en büyük tarihi varlığı olan surların çevresindeki gecekonduların kaldırılması durumunda, gelecekte kentin tarih ve kültür merkezi olabileceğini ifade eden Sevinç, sur diplerinin temizlenmesiyle bu konuda önemli yol kat edileceğini bildirdi.

  Sevinç, Diyarbakır Surlarını 2008 yılına kadar vatandaşların Çin Seddi'nde olduğu gibi rahat dolaşabileceği tarihi bir yer haline getirmek istediklerini belirtti.

  Sevinç, sur diplerinin temizlenmesi ve restorasyonunu sağlamak amacıyla hazırlanan projelere kredi veya hibe sağlanması amacıyla AB'ye başvurduklarını sözlerine ekledi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı