GeriGündem Diyarbakır'da hem açılıma hem teröre protesto
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'da hem açılıma hem teröre protesto

DİYARBAKIR'da Kamu-Sen'e üye sendikalar ile bazı sivil toplum örgütleri Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’nde 11 askerin şehit olduğu PKK saldırısını kınadı.

Kamu-Sen Diyarbakır Temsilcisi Ahmet Bürhan, hükümetin açılım politikasının iflas ettiğini öne sürerek, “Açılım safsatasından derhal vazgeçilmeli, İmralı'da ikamet eden katil başı tecrit edilmeli, avukatları aracılığıyla örgütünü yönetmesine zemin hazırlanmamalıdır” dedi.

Kamu-Sen'e bağlı sendikalar ile aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği'nin de bulyunduğu 7 sivil toplum kuruluşu yöneticileri bir araya gelerek Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’ndeki PKK saldırısını kınadı. Kamu-Sen Diyarbakır Temsilcisi Ahmet Bürhan, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinin en kötü, en karanlık döneminden geçtiğini belirtirken hükümetin açılım politikasını eleştirerek şunları söyledi:
“Yaşanan kaos ortamı göstermektedir ki, başından beri savunmakta olduğumuz gibi etnik yapıya dayalı açılım politikası iflas etmiştir. Bu politikayı devam ettirmekteki ısrar ülkeyi kan gölüne çevirmiştir. Derhal bu uygulamalardan vazgeçilmelidir. Bunun sorumlusu siyasi erki elinde bulunduranlar mutlaka Türk ulusu önünde hesap vereceklerdir. Teslimiyetçi politikalarla emperyalist güçlerin dediklerini birebir uygulamayı marifet sayanlara sesleniyoruz. Davranışlarınızın sonucu olarak, Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ndeki Gediktepe Karakolu’na düzenlenen saldırıda, 11 askerimiz şehit olmuş, 16 askerimiz de yaralanmıştır. Hangi devlet, hangi millet vardır ki emperyalistlerin tavsiyesiyle birliğini bütünlüğünü koruyarak ilerlemiştir. Emperyalist ülkelerin bir askeri, başka bir ülke veya terör aracılığıyla öldürüldüğünde savaş ilan edip o ülkenin sınırlarına girip kendisini müdafaa etmektedir.”

PKK'nın kış aylarında ateşkes ilan ederek yazın tekrar ortaya çıktığını vurgulayan Ahmet Bürhan, kış aylarında sözde ateşkes ilan ederek Irak’ın kuzeyinde rahatsız edilmeden barındığını, yaz mevsimiyle beraber tekrar hain saldırılarını başlattığını söyledi. Bürhan, bu saldırılarla birlikte Türkiye ve ve özellikle Güneydoğu'nun huzurunun bozulduğunu, halkın bölücü örgüte karşı kin ve nefret duygularının had safhaya ulaştığını belirterek şöyle devam etti:
“Türk ulusu, sorumluluk makamında oturanlardan, ‘Terör olayları önümüzdeki süreçte artacak’, ‘Terörün artması mevsimseldir’, ‘Kuzey Irak’a hava ve sınır ötesi harekat düzenliyoruz’ gibi hiçbir değeri olmayan ve tepkileri geçiştirmeye yönelik saçma beyanları artık duymak istemiyor. Ülkemizi yöneten ve sorumluluk makamında oturanlar, ya bu ihaneti durdurmalı ya da medeni her ülkede olduğu gibi, beceriksizliklerini itiraf ederek istifa etmeli ve haysiyetlerini kurtarmalıdır. Parçası olmaktan gurur duyduğumuz milletimiz adına, çağrıda bulunuyoruz; Açılım safsatasından derhal vazgeçilmeli, sözde demokrasi adına bölücü örgüt destekçilerine müsamaha gösterilmemelidir. İmralı'da ikamet eden katil başı tecrit edilmeli, avukatları aracılığıyla örgütünü yönetmesine zemin hazırlanmamalıdır. Bölücü örgütün lojistiğine katkı sağlayan Kuzey Irak'taki yönetime karşı en sert tedbirler alınmalıdır. PKK'nın uluslararası ekonomik desteği kesilmeli; buna imkanı hazırlayan ülkeler nezdinde etkili dış politika unsurları harekete geçirilmelidir. Başta ABD ve AB olmak üzere, küresel güç aktörlerinin somut ve sonuç alıcı adımlar atmaları sağlanmalıdır. Anayasa ve hukuk işletilmeli, demokrasi adına PKK'nın TBMM’de cirit atmasına, devletimize kafa tutmasına engel olunmalıdır. Tüm vatandaşlarına şefkat ve ilgiyle yaklaşan devletimiz, terör örgütü mensupları ve destekçilerine karşı en sert muameleyi göstermeli; böylece, bölücü örgütün bir kısım vatandaşlarımızın temsilcisi gibi gösterilmesine fırsat vermemelidir.”

Basın açıklaması ardından temsilciler saldırıda şehit düşen askerler için Fatiha okudu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle