Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da F-16 düştü, pilotu kurtuldu

  A.A.
  30.01.2006 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'ın Çarıklı Beldesi yakınlarında eğitim uçuşu yapan bir savaş uçağının düştüğü ve pilotun paraşütle atlayarak kurtulduğu bildirildi.

  Diyarbakır'da eğitim uçuşu yapan F-16 tipi savaş uçağı düştü. Eğitim uçuşu yapmak amacıyla 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan kalkan F-16 tipi savaş uçağının Diyarbakır'ın Çarıklı Beldesi'ne bağlı Gönendi Köyü yakınlarında düştüğü bildirildi. Boş bir araziye düşen uçağın pilotu paraşütle atlayarak kurtuldu. Uçağın düşüş nedeni henüz belirlenemedi. Diyarbakır'da askeri uçağın düşmesinden sonra olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri gitti.

  HAVA KUVVETLERİ: İNİŞ SIRASINDA DÜŞTÜ

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Diyarbakır'daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait bir F-16 uçağının, ilk belirlemelere göre teknik bir arıza nedeniyle iniş esnasında meydan civarında düştüğünü bildirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, bugün saat 14.43'te düşen F-16 uçağının pilotunun, paraşütle atlayarak salimen uçağı terk ettiği, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.Açıklamada, kazayla ilgili inceleme ve araştırma faaliyetlerine devam edildiği kaydedildi.

  Diyarbakır'ın Çarıklı Beldesi'nin Gönendi Köyü yakınlarında boş bir araziye askeri uçağın düşmesinden sonra itfaiye ve sağlık ekipleri olay yerine ulaştı. Çarıklı Belde Belediye Başkanı Servet Güngörür, Günendi Köyü yakınlarında boş araziye bir savaş uçağının düştüğünü ifade ederek, “2 uçağın deneme uçuşu yaptığı sırada birinin düştüğü, diğerinin ise daha sonra inişe geçtiğini söylediler” dedi. Olayı gören vatandaşlar da, açık alanda oturdukları sırada tepenin arkasına bir askeri uçağın düştüğünü gördüklerini belirttiler.

  Uçak düştükten sonra tepenin arkasında dumanların yükseldiğini kaydeden vatandaşlar, “Uçağın düşmesinden sonra pilotun paraşütle atladığını gördük. Uçak düştükten sonra olay yerine 2 helikopter geldi. 2 helikopter de tepenin arka tarafına indi. Halen uçağın düştüğü yerden duman yükseliyor” dediler.

  VALİ VEKİLİ KAHVECİ: PİSTİN 3 MİL GÜNEYİNDE DÜŞMÜŞ
    
  Diyarbakır Vali Vekili Hıdır Kahveci, uçağın pistin 3 mil güneyine düştüğünü söyledi. Kahveci, askeri bir uçağın eğitim uçuşu sırasında düştüğünü, olayda pilotun sağ olarak kurtulduğunu ifade etti. Kahveci, “Pilot sağ olarak kurtuldu. Uçak pistin 3 mil güneyinde düşmüş. Uçağın düşüş nedeni araştırılıyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı