Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da bu kez ucuz atlatıldı

  Mehmet TÜRK- Canan ALTINTAŞ- Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)
  09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde Hatboyu Caddesi’ndeki Oryıl Petrol İstasyonu bitişiğindeki 3 katlı markette dün akşam saat 19.40 sıralarında büyük bir patlama oldu.

  OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTOGALERİ

  DİYARBAKIR’da akaryakıt istasyonuna ait LPG tankında gaz sıkışması nedeniyle dün akşam meydana gelen, 1’i ağır 17 kişinin yaralanmasına yol açan patlamanın ne kadar ucuz atlatıldığı, havanın aydınlanmasının ardından çok daha net bir şekilde ortaya çıktı. Bölgede büyük bir deprem sonrasını andıran enkaz yığınlarını temizleme çalışması sürerken, Diyarbakır Makinası Mühendisleri Odası tarafından oluşturulan bir heyet ise patlamayla ilgili araştırma başlattı. Patlamanın, yaklaşık 1 milyon TL’lik zarara yol açtığı da belirtildi.

  Bağlar İlçesi’ndeki bir akaryakıt istasyonundaki LGP gaz tankında gaz sıkışması sonucu dün akşam saat 19.40’da meydana gelen patlamada, daha önce 14 olarak belirtilen yaralı sayısının bu sabah 17 olduğu öğrenildi. 15 kişinin çalıştığı markette, çalışanların bir çoğunun mesai saati sonrası eve gitmesi olası bir faciayı önledi. Market çalışanlarının tamamının ayakta tedavi edilerek, taburcu olduğu belirtilirken, sadece bir çalışanın psikolojik olarak etkilendiği ve tedavi gördüğü bildirildi. Yoldan geçen 1 kişinin ağır yaralı olduğu belirtilirken, hastanelerde 3 kişinin halen tedavi gördüğü kaydedildi.

  Sabah erken saatlerinde patlamanın meydana geldiği akaryakıt istasyonu sahipleri ve hurdaya dönen 3 katlı Mega Star Market’in sahibi Sedat Menaf Akan, olay yerine geldi. Patlamayla ilgili gazetecilere bilgi veren market sahibi Akan, markette yaklaşık olarak 1 milyon TL hasarın meydana geldiğini düşündüklerini söyledi. Hasar tespit çalışmalarına bugün başlayacaklarını belirten Sedat Menaf Akan, "2010 yılının 7’nci ayında bu marketi işletmeye başladık.

  700 metrekare üzerine kurulu, 3 katlı bir işyeri. 15 kişi çalışıyordu. Burayı kiraladığımızda, LPG tankının marketin altında olduğunu bize söylememişlerdi. Marketin altındaki tanktan sızan gaz sızıntısı dün akşam patlamaya neden oldu. Benzin istasyonu sahipleri dün akşam buraya gelen sayın Valimiz Mustafa Toprak’a, gaz sızıntısını bildiklerini ve güya bize bildirdiklerini söylemiş. Bu doğru değil. Gaz sızıntısı olduğunu bize söylemiş olsalardı, marketi kapatır, herkesi eve gönderirdik. Çalışanlarımızın tamamı ayakta tedavi edilerek, taburcu edildi. Bir çalışanımız patlamının etkisiyle sanırım psikolojik olarak etkilenmiş, tedavi ediliyor. Patlamadan kimsenin ölmemesi ise bize teselli verdi. Ama sanırım yoldan geçenler daha çok etkilenmiş" dedi.

  AKARYAKIT İSTASYONU BİNALARLA ÇEVRİLİ

  Diyarbakır Makinası Mühendisleri Odası tarafından oluşturulan bir heyet ise patlamayla ilgili araştırma yaparken, patlamada alışverişin marketinin yanısıra bitişiğindeki akaryakıt istasyonunun da kısmen zarar gördüğü belirlendi. Merkez Bağlar ilçesinde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Hatboyu caddesi üzerinde bulunan yüksek binaların arasındaki Akaryakıt istasyonundaki LPG gaz tankında gaz sıkışmasından kaynaklanan patlamada, Remzi Zeren, Azize Şakir, Mehmet Civan, Mehmet Timuçin, Abdurrahim Güneş, Nihat Gözel, Taha Müslüm Tanrıkulu, Mevlut Yaş, Celal Direkçi, Hülya Çalım, Osman Dağhan, İbrahim Halil Özkoy, Mustafa Yavaş, Abdulhalim Ateş, Mehmet Akçakaya, Şükrü Yılmaz ve Şakir Mercan adlı 17 kişi yaralandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı