Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da arı dehşeti

  Levent BOZTEPE/ÇERMİK (Diyarbakır), (DHA) - Mehmet Ali BULUN/NUSAYBİN (Mardin), (DHA)
  18.05.2011 - 10:53 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’ın Çermik İlçesi’nde kovanlardan çıkan arıların soktuğu 5 yaşındaki Nehir ve 4 yaşındaki Abdulvahap Çiçek kardeşler ölürken, 6 yaşındaki İbrahim Soğukçeşme ağır yaralandı.

  DİYARBAKIR’ın Çermik İlçesi Güçlütaş Köyü’nde peteklerinden çıkan arıların saldırısına uğrayan 5 yaşındaki Nehir Çiçek ile aynı yaştaki kuzeni Abdulvahap Çiçek öldü, akrabaları 6 yaşındaki İbrahim Soğukçeşme ise koma halinde hastaneye kaldırıldı. İlk kez böyle bir olayla karşılaşan köylüler şöke olurken, büyük üzüntü yaşadı.

  Çermik’in Güçlütaş Mezrası’nda dün akşam saatlerinde Nehir Çiçek, kuzeni Abdulvahap Çiçek ile akrabaları İbrahim Soğukçeşme, oyun oynamak için köyün 500 metre dışına çıktı. Köylülerin bal üretmek için çevreye koyduğu peteklerden çıkan binlerce arı üç çocuğu saldırdı. Arıların saldırısıyla birlikte feryatlar içinde köye doğru koşup kaçmaya çalışan çocukların imdadına sesleri duyan köylüler koştu.

  ARILAR VÜCUTLARINA YAPIŞTI

  Köylüler, vücutlarını arı saran çocukları önce battaniyelere sarıp köy meydanına getirdi ve üzerlerine su döktü. Ancak, durumları ağır olan çocukların vücuduna yapışan arıların büyük bölümü çıkarılamadı. Çocuklar köylüler tarafından Çermik Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan ilk tedavinin ardından Diyarbakır Dicle Üinversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen çocuklardan Nehir ile Abdulvahap Çiçek, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Komada bulunan İbrahim Soğukçeşme’nin tedavisi ise yoğum bakım ünitesinde sürdürülüyor.

  KÖYLÜLER: İLK KEZ KARŞILAŞTIK

  Arıların saldırısı sonucu oğlu Abdulvahap Çiçek’i kaybeden baba Tahir Çiçek, büyük üzüntü yaşadığını belirtti. İlk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını anlatan baba Çiçek şunları söyledi:

  "Ben çiftçilik yaparak geçiniyorum. Hayvanları otlatırken birden çocukların çığlığını duydum. Oğlum ve yeğenlerim kovanların oradan koşarak bağırıyordu. Çocukların yanına gittiğimde vücutları tamamen arılarla kaplanmıştı. Hemen ilk müdahaleleri yaparak hastaneye götürdük. Oradan da Diyarbakır’a sevk ettiler. Oğlum ile Nehir’i kurtaramadılar. Diğer yeğenim de hala hastanede bulunuyor. İlk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum. Hala anlamış değilim" dedi.

  Arıların saldırısında 2 torununu kaybeden Seyfullah Çiçek de, çocukların çığlıklarını duyduğunu ama engelli olduğu için kendisinin gidemediğini söyledi. Çiçek, "Köylüler çocukların yardımına koşmuş, hastaneye kaldırdılar. Yıllardır bu bölgede arı kovancılığı yapılıyor. Ben de böyle bir şey ne gördüm ne de duydum."

  TOPRAĞA VERİLDİLER

  Güçlütaş Köyü’nde toprağa verilen çocukların yakınları taziye çadırında taziyeleri kabul ederken, ilk kez böyle bir şey yaşadıklarını belirten köylüler, bu olayı daha önce ’Katil arılar’ adlı filmde gördüklerini söyledi. Köylüler çevrede uçuşan arılar yüzünden hala büyük tedirginlik yaşarken, soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

  Ölen çocuklardan Nehir Çiçek’in 2007 yılında henüz 6 aylıkken, bir keçi tarafından parmağının ısırıldığı ve ameliyat edildiği belirtildi.

  OYUN OYNAYAN ÇOCUĞU AKREP SOKTU

  MARDİN’in Nusaybin İlçesi’ne bağlı Gürün Köyü’nde akrebin soktuğu 7 yaşındaki İkram Adıgüzel, hastanelik oldu.

  Dün öğleden sonra Gürün Köyü’nde arkadaşlarıyla sokakta oynayan İkram Adıgüzel’in sağ ayağını akrep soktu. Koşarak eve giden çocuk, durumu anne ve babasına anlattı. Köylülerin de yardımıyla Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Adıgüzel’e panzehir serum yapıldı.

  Nusaybin Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde yer olmaması nedeniyle panzehir serum verilen İkram Adıgüzel, ambulans ile Batman’a sevk edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı