Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da 71 kilo İran eroini ele geçti

  Cem EMİR- Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)
  18.11.2009 - 13:43 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, İran’dan Türkiye’ye giriş yapan bir kamyonda, arı kovanlarının arasına yerleştirilmiş kasalardaki tuzlanmış balıkların arasında, paketler halinde 71 kilo eroin ele geçirildi. Kentte düzenlenen 6 ayrı operasyonda da 381 kilo esrar ele geçirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 23 kişiden 19'u çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı.

  Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, göreve geldikleri ilk günden itibaren insan odaklı hizmet felsefesini hayata geçirdiklerini ve Diyarbakır’da barış ve huzur ortamının tesisi için çaba gösterdiklerini söyledi. Her türlü suç organizasyonlarına karşı kararlı mücadelelerinin süreceğini vurgulayan Sağlam şöyle konuştu:

  “Her birimimiz gibi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz ekipleri de son iki hafta içerisinde bir insanlık suçu olan uyuşturucu ticaretine yönelik 7 ayrı operasyon gerçekleştirmiştir. Bu operasyonların bir tanesinde, köpekler bulmasın diye, tuzlanmış balık kasalarına zulalanarak arı kovanı yüklü kamyon içerisinde taşınmakta olan yaklaşık 1 milyon TL değerinde 71 kilo eroin maddesi ele geçirilmiştir.”

  Eroinin İran üzerinden Türkiye’ye giriş yapan bir kamyonda bulunduğunu ve Avrupa ülkelerine gönderileceğini belirten Sağlam, eroinin ele geçmemesi halinde, 40 ya da 50 bin kişi tarafından kullanılacağını kaydetti.

  ‘TÜRKİYE'DE ESRAR KULLANIM YAŞI DÜŞÜYOR’

  Sağlam, düzenlenen 6 ayrı operasyonda ise 381 kilogram esrar ele geçirildiğini açıkladı. Diyarbakır’da esrar kullanımının normal karşılandığını anlatan Sağlam, esrar ele geçirilmesinin, eroine oranla Türkiye insanı açısından daha önemli olduğunu değerlendirmesinde bulundu. Sağlam şöyle dedi:

  “Çünkü eroine oranla kullanımının daha zararsız gibi olduğu düşünülen esrar maddesinin ülkemiz gençliği tarafından kullanım oranı artmakta ve kullanım yaşı da
  düşmektedir. Bundan dolayı geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bu uyuşturucu batağına düşmekten korumak bizim en temel görevimizdir. Uyuşturucunun her türlüsü ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Son iki hafta içinde düzenlenen 7 ayrı operasyon kapsamında 23 şahıs yakalanmış, 19 şahıs çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, 4 şahsın ise tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiştir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı