Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da 2 bin kanatlı itlaf edildi

  Ferit ASLAN- Özgür CEBE/DİYARBAKIR, (DHA)
  11.01.2006 - 18:23 | Son Güncelleme:

  Kuş gribi tespit edilen ve dünden bu yana karantina altında tutulan Diyarbakır'ın Sur Beldesi'nde 2 bin kanatlı hayvan itlaf edildi.

  Koruyucu giysileri olan itlaf ekiplerin yakalayamadığı tavukları, çevredeki çocuklar çıplak elleriyle yakalayıp görevlilere verdi, daha sonra da para istedi. Çocuklardan alınan tavuklar daha sonra gaz variline konularak itlaf edildi. Bazı evlerin kapılarının açılmamasının ardından polis, belediye ve Tarım Müdürlüğü görevlileri arasında yetki tartışması yaşandı.

  Diyarbakır'da çöplükte bulunan 5 ölü tavukta kuş giribi virisüne rastlanmasının ardından karantinaya alınan Sur Beldesi'nde dün geceden itibaren kanatlı hayvan itlafına başlandı. Tarım İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ev ev dolaşarak, bulunan kanatlı hayvanlara el koyup itlaf etti. Diyarbakır'da bu akşama kadar 2 bin kanatlı hayvan itlaf edilirken, yine istenmeyen görüntüler yaşandı.

  Korucuyu giysili ve eldiven giyen görevlilerin alamadıkları tavukları bazı çocukların çıplak elle getirdiği gözlendi. Çocuklar, görevlilerin uzun süre almaması nedeniyle ellerindeki tavuklarla bekleyip tavukların parasını istedi. İtlaf ekipleri daha sonra çocuklardan aldıkları tavukları gaz variline koyarak itlaf etti. Kanatlıların leşleri, daha sonra traktör römorkuna konularak yakılmak üzere Mardin yolu üzerindeki belediye çöp sahasına götürüldü. Tavukları çıplak elle getiren çocuklar ise ellerini sıcak sabunlu suyla yıkamaları konusunda görevliler tarafından uyarıldı. Bu arada Sur Beldesi'nde kuş gribine rastlanması üzerine Sur altındaki Saraykapı girişine, ‘Bu yerleşim biriminde tavuk vebası hastalığı vardır’ yazılı uyarı tabelası asıldı.

  YETKİ TARTIŞMASI

  İtlaf çalışması sırasında yetki tartışması da yaşandı. Bazı evlerda yaşayanların kanatlı hayvanlarını vermek istememesi nedeniyle kapılarını açmamaları sıkıntı yarattı. Polis, kapıyı kırma ve açma yetkisinin kendisinde olmadığını, zabıtalar da böyle bir yetkinin kendilerinde olmadığını, resmi bir yazı olmadan evlere girelemeyeceklerini söyledi. Tarım İl Müdürlüğü ekepleri ise vatandaş kapısını açmadan kanatlı hayvanları toplayamayacaklarını söyledi. Ekipler daha sonra ikna yoluyla yetki tartışmasını aşma kararı verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı