Gündem Haberleri

  Diyarbakır ve Şırnak belediye başkanlarına soruşturma

  A.A
  10.07.2007 - 10:51 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır ve Şırnak Cumhuriyet başsavcılıkları, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak hakkında, terör örgütünün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı.

  Terör örgütünün yayın organı Roj TV'de katıldığı yayındaki sözleri nedeniyle Baydemir ve Fransız haber kanalı France-24'te yayınlanan röportajı nedeniyle Şırnak Belediye Başkanı Ertak hakkında soruşturma başlatıldı.

  Diyarbakır ve Şırnak cumhuriyet başsavcılıkları, soruşturma kapsamında, Baydemir ve Ertak'ın yaptığı açıklamalarla ilgili görüntü çözümünü emniyet müdürlüklerinden istedi.

  Haklarında soruşturma başlatılan DTP'li Baydemir ve Ertak hakkında dava açılırsa, suçun basın yoluyla işlenmesi nedeniyle 7.5'ar yıl hapis cezaları istenecek.

  İçişleri Bakanlığı da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak hakkında terör örgütünün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle inceleme başlatarak, 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirmişti.

  Baydemir, Roj TV'de katıldığı yayında, terör örgütünden “silahlı muhalefet” diye söz etmiş, Ertak ise terör örgütüne destek talebinde bulunmuştu. Ertak, daha sonra yaptığı açıklamada, “sözlerinin çarpıtıldığını” öne sürmüştü.

  Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Roj Tv'deki programa katılan kapatılan DEP'in eski milletvekili Hatip Dicle, İnsan Hakları Derneği eski Genel Başkanı Yusuf Alataş, Prof. Dr. Cengiz Güleç hakkında da soruşturma başlattı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı