GeriGündem Diyarbakır’dan alkışlanacak ‘silah bırak’ çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  198
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır’dan alkışlanacak ‘silah bırak’ çağrısı

Diyarbakır’dan alkışlanacak ‘silah bırak’ çağrısı
refid:15139465 ilişkili resim dosyası

DİYARBAKIR’da, cuma namazı sonrası Ulu Camii önünde toplanan bazı dernek ve sendika temsilcileri, terör örgütünün son dönemde artan saldırılarını protesto ederek, PKK’ya ‘silah bırak’ çağrısında bulundu. İnsan ve Erdem Derneği’nin Başkanı Ahmet Ay, “Silahlar susana kadar önce açlık grevine sonra da ölüm orucuna başlayacağız” dedi.

SENDİKALARDAN ALKIŞLANACAK ÇAĞRI

Diyarbakır’da, aralarında Memur Sen, İnsanı Yardım Vakfı, Anadolu Gençlik, Dicle Fırat Diyalog Grubu ve Diyanet-Sen’in de bulunduğu 32 sendika ve dernek, terör örgütünün son dönemde artan saldırılarını protesto etti. Dağkapı semtinde bulunan tarihi Ulucamii önünde Cuma namazı sonrası toplanan yaklaşık 100 kişi, ‘Yeter susturun silahları. Kan, acı ve gözyaşı üzerine medeniyet kurulmaz’ yazılı pankart açtı.

DUALARIMIZ KABUL OLMADI

Basın açıklamasında sivil toplum örgütlerini ortak açıklamasından önce söz alan İnsan ve Erdem Derneği’nin Başkanı Ahmet Ay, “Bu mübarek günde, insanlarımız ölmesin diye yaptığımız dualarımız kabul olmadı. Sözlü ve pratik dualarımız uyum içinde olması gerikiyordu Demek ki, yanlışlarımız, hatalarımız vardı ki, bu güne kadar dualarımız kabul olmadı” dedi.

Kürt ve Türk annelerinin ağlamasını istemediklerini belirten Ay, askerin, polisin ve Kürt çocuklarının ölmemesi için çok dua ettiklerini ancak, dualarının kabul olmadığını söyledi. Ay, silahların susmadığı yerde sözün bir anlam ifade etmeyeceğini belirterek, “Biz buradan PKK’ya ateşkesi yeniden uzatmasını talep ediyoruz. PKK aktif savunma kararını mutlaka geri çekmeli ve mutlaka açılım süreci için bu fırsatı tamamlamalıdır” diye konuştu.

ÖLÜM ORUCUNA BAŞLAYACAĞIM

İnsan ve Erdem Derneği’nin Başkanı Ahmet Ay, bireysel olarak ölümler durmazsa açlık grevi kararı aldığını açıkladı. Ay şöyle konuştu: “Ya silahlar susacak, ya susacak. Eylemlerin netice vermezse önce açlık grevi, sonra ölüm orucuna başlayacağız. Aç susuz, kendimizi ölüme terk edeceğiz. 60 bin insanımızın ölmemesi, öldürülmemesi için gerekirse bu canımızı açlığa, susuzluğa mahkum edeceğiz. Sözümüz onlara geçmezse, bedenimize sözümüz geçer. Bedenimizi aç bırakacağız, ruhumuz diri kalacak. Susuz bırakacağız kendimizi, insanlar ölmesin diye. Türküyle, Kürtüyle hiçbir insanımızın ölmemesi için gerekirse bu bedenimizi, bu mekanlarda aç susuz bırakıp ölüme terk edeceğiz. Mutlaka ama mutlaka silahlar susmalı.”

ANNELERİN GÖZLERİ YOLLARA ESİR OLDU, SİLAHLARINIZI SUSTURUN’

Basın açıklamasını gerçekleştiren sendika ve derneklerin ortak basın metnini okuyan Yasin Yıldız ise şunları söyledi: “Batıda ‘Kahrolsun PKK’ diyerek kahredemedik. Burada da ‘Kahrolsun devlet’ dedik, kahrolan bizler olduk. Batıda ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ dedik şehitlerin nasıl öldüğünü annelerine, babalarına sormak lazım. Zira onlar bunu çok iyi biliyorlar ve bu ölüm kervanına, dul-yetim kervanına binlercesini ekledik. Annelerin gözlerini yollara esir etti. Geri dönen olmadı. Hiç kimse bizim adımıza kan dökerek, yürek yakarak hak talebinde bulunmasın. Hiç kimse gençlerimizin kanı, analarımızın gözyaşları üzerinden siyaset yapmasın. Buradan PKK’ya çağrıda bulunuyoruz. Daha önceleri yaptığınız gibi yeniden silahlarınızı susturun. Silahlı mücadeleye son vererek, meşru yollarla hak arayın. Açılımın yürümesine fırsat tanıyın.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle