Gündem Haberleri

  Diyarbakır’da KCK protestosu

  Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR, (DHA)
  06.05.2010 - 15:14 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da PKK’nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) operasyonu kapsamında aralarında kapatılan DTP’li belediye başkanınında bulunduğu 23 kişinin tutuklanmasını protesto etmek için her her Perşembe günü yapılan eyleminin 20’ncisi bugün Kayapınar Belediyesi önünde yapıldı.

  Diyarbakır’da her hafta Perşembe günü Kayapınar Belediyesi işçileri tarafından yapılan ve ‘Kara Perşembe’ adını verdikleri oturma eyleminin 20’inci haftasına girdi. Oturma eylemine Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcıları ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 50 kişi katıldı. Kürt siyasetçilerinin cezaevlerinde bilinçli olarak tutulduğunu ileri süren Genel-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Salih Doğrul, şöyle dedi:

  “Hiçbir hukuk ülkesinde tutuklamaların üzerinden bir yıldan fazla geçmesine rağmen mahkeme önüne çıkarılmayan tutuklu bulamasınız. Bunun yanında küçük ve hasta tutukluların aciliyet durumlarına karşı hiçbir adım atılmamakta. Sözde çetelere karşı büyük bir başarı gösterdiğini belirten hükümetin Ergenekon tutuklularının şaibeli şekilde hastalıklarla tahliyeleri karşısında sessiz kalırken, bu durumu görmezlikten geliyor. Kürtçe kanal açarak demokrat olduğu gösteren başbakan aynı şekilde Almanya ziyaretinde Türk okullarının açılmasını istiyor, ama ülkesine gelince başka dile ve kültüre tahammül etmiyor. Anayasa değişiklikleriyle darbe anayasasına karşı olduğu izlenimi veren hükümetin, değişiklikleri bu ülkenin demokratik istem ve taleplerini karşılamıyor. Bizler belediye başkanlarımız ve siyasetçilerimiz serbest bırakılana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz.”

  Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren işçiler, alkışla tempo tutarak, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganlarını atarak olaysız dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı