GeriGündem Diyarbakır bilişim üssü olmaya aday
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır bilişim üssü olmaya aday

Diyarbakır, Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından çalışmaları devam eden “Dicle Teknokent” ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bilişim üssü olmak istiyor.

“İleri teknoloji kullanan ya da yeni teknolojilere yönelen firmaların, üniversitelerin imkanlarından yararlanarak teknoloji veya yazılım ürettikleri ve geliştirdikleri, teknolojik bir buluşu ticari ürün, yöntem veya hizmet haline dönüştürmek için faaliyet gösterdikleri belirlenmiş ve üniversite sanayi işbirliğinin sağlandığı merkezler olan teknokentler”, aynı zamanda yapılandıkları kentin istihdamına da ciddi katkı sağlıyor.

Dicle Üniversitesi tarafından 3 ay sonra hizmete sunulması planlanan yaklaşık 4 bin metre karelik alana sahip Dicle Teknokent, ileri teknoloji alanında çalışan yerli ve yabancı uluslararası şirketleri bir araya getirmeyi, istihdam ve üretim gücüyle Diyarbakır ekonomisine yeni bir soluk ve ivme kazandırmayı hedefliyor.
DÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akın, yaptığı açıklamada, teknokentin yapımına Eylül 2009'da başladıklarını, 7 ay gibi kısa bir sürede yapının yüzde 80'inin tamamlandığını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca GAP Eylem Planına aktarılan 3.5 milyon liralık hibenin 1.5 milyon lirasını aldıklarını, 2 milyon liranın önümüzdeki günlerde serbest bırakılacağını belirten Akın, ödenek sıkıntılarının olmadığını ifade etti.

Akın, Dicle Teknokenti hakkında bilgi sahibi olan firmaların yoğun ilgi gösterdiğini, yurt dışından 10 firmadan teklif aldıklarını belirterek, teknokentlerin ayrıca kümeleşmeyi de sağladığını anlattı.

Yaklaşık on yıl sonra teknokentsiz bir yaşamın düşünülemeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Akın, şunları kaydetti:
“Bizim öngörümüz şu, teknokentin toplam alanı 300 dönüm. 6 bin 500 metre karesi kapalı alan olmak üzere yaklaşık 4 bin metre kare kiraya verebilecek alanımız var. Burada ortalama 40 metre kareden, yaklaşık 100 şirket kurulacak. 100 şirkette 6-7 kişi çalıştırdığı zaman 700 kişi nitelikli iş gücü istihdamının ilk aşamada olacağını düşünüyoruz. İkinci aşamada ise gerekli olduğu takdirde alanımızı 300 dönümlük daha büyütme imkanımız var. Bölgede Diyarbakır'ın teknoloji merkezi olacağına inanıyorum. 800 yıl önce yaşamış büyük alimlerimizden El Cezeri'nin o zaman ürettiği robotlar ki şuan British Museum'da sergileniyor, dünyanın ihtiyacını giderebiliyorsa, 800 yıl sonra da bu kadar imkan varken başarılı olacağımıza inanıyorum.”

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle