GeriGündem Diyarbakır 255 kamerayla izleniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır 255 kamerayla izleniyor

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 8 ay önce kurduğu 255 kameraya sahip MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) sayesinde 24 saat izleme yapıyor.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, MOBESE Kontrol Merkezi'nde yaptığı açıklamada, 2008 yılının nisan ayında kurulumuna başlanan MOBESE'nin bir yılda tamamlandığını belirterek, yaklaşık 8 aydır kullanımına başladıkları sistemin çalışmalarına büyük katkıda bulunduğunu söyledi.

Sistemin polise, delilden suçluya gitme noktasında büyük avantaj sağladığını kaydeden Sağlam, şöyle konuştu:
“Kamerayla izleme, bir olayı çok sayıda insanın görmesinden daha etkilidir. Sistem sayesinde olayların geliştiği noktaya en yakın polis ekibini anında yönlendirebiliyoruz. Bu bize olaya ve suçluya kısa sürede müdahale imkanı sağlıyor. Diyarbakır'da polise duyulan güven son dönemde çok ciddi şekilde yükseldi. Bunda bu sistemin büyük katkısı var. Sisteme kısa sürede 99 kamera daha ekleyeceğiz. Ayrıca trafiğe yönelik eklemelerde de bulunup, sistemi daha da geliştireceğiz. Kazaların yoğun olduğu bölgelerde sürücü hatalarının engellenmesi ve caydırıcı olunması konusunda büyük katkı sunacak. Vatandaşın güvenliği açısından sürekli izleme yapıyoruz. Suçun önlenmesinde ve olayların aydınlatılmasında MOBESE'nin büyük katkısı oldu. Sistem 8 ayda yaklaşık 450 olayın aydınlatılmasında bize delil sundu.”

2 MİLYON 675 BİN ARAÇ SORGULANDI

MOBESE Kontrol Merkezi'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı İlhan Kara ise MOBESE'nin sadece kamera sistemi olmadığını, beraberinde 6 bileşeninin bulunduğunu ifade ederek, 87 noktada 255 kamerayla yaptıkları izlemelerin 20 gün süreyle kayıt altında tutulduğunu söyledi.

Merkezde 17 polis memurunun görev yaptığını bildiren Kara, “MOBESE'nin bir özelliği de plaka algılama sistemine sahip olmasıdır. Kentin 5 ana girişi ile havaalanı girişinde yer alan toplam 39 kamerayla kente giriş yapan tüm araçların plakalarının fotoğrafı çekiliyor ve otomatik olarak sorgulaması yapılıyor. Aracın aranıp aranmadığı anında otomatik olarak tespit ediliyor” dedi.

Plaka algılama sistemine sahip MOBESE sayesinde 2 milyon 675 bin aracın sorgulaması yapılırken, bunlardan çalıntı, trafikten men ve kayıp plakaya sahip olduğu tespit edilen 395 araca anında müdahale edildiği kaydedildi. Ayrıca 2 bin 400 aracada park ihlalinden dolayı toplam 186 bin 500 TL para cezası kesildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle