Gündem Haberleri

  Diyanet'ten Nevruz'da milli birlik hutbesi

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nevruz kutlamaları çerçevesinde, bugün bütün camilerde Nevruz hutbesi okunacak. Hutbede, vatandaşlar birlik ve beraberliğe çağrılacak ve Nevruz'un dini hüviyeti bulunmayan bir gelenek olduğu anlatılacak.

  Diyanet İşleri Başkanlığı bütün camilerde ‘milli birlik ve beraberlik’ konulu hutbe okutacak. Nevruz kutlamalarını istismar etmek isteyen iç ve dış düşmanlara fırsat verilmemesi gerektiğinin vurgulanacağı hutbede, şu görüşlere yer verilecek:

  ‘‘Orta Asya'dan Anadolu'ya, Anadolu'dan Balkan Türkleri'ne kadar çeşitli isimlerle kutlanan Nevruz, dini hüviyeti olmayan bir gelenektir. Düşmanlarımıza fırsat vermemenin dini ve milli sorumluluğumuz olduğunu asla hatırımızdan çıkarmayalım. Ülkemizde yaşayan 62 milyonu aşkın insan, farklı etnik yapıya, farklı mezhep ve meşrep anlayışına sahip olabilir. Ancak bu yapı ve anlayış çeşitliliği bir tefrika kaynağı olarak değil, bilakis kültürümüzü zenginleştiren ve güzelleştiren unsur olarak değerlendirilmelidir.’’

  Hutbede, bu farklılıklardan kaynaklanan örf ve adetlere, eğlence ve kutlamalara, bayramlara sevgi-saygı ve müsamaha ile yaklaşılması gerektiği ifade edilerek, ‘‘Mübarek vatan topraklarımız üzerinde huzurlu yaşayabilmemizin temel şartı da budur’’ denilecek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı