Gündem Haberleri

  Diyanet'ten körlere Kuran kursu

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Görme özürlü 35 kişi, kabartma olarak hazırlanan özel Kuranıkerim ile kuran öğrenecekler.

  Diyanet ile Beyazay Derneği'nce ortaklaşa düzenlenen ''Görme Özürlüler Kuranıkerim Kursu''nun açılış töreni, Başkanlık Konferans Salonu'nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kuranıkerim okundu.

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, kursa katılan görme özürlülerin dini ve İslam'ı daha rahat öğreneceklerini söyledi. Kainatta adaletsizlik olduğu şeklindeki görüşlere değinen Yılmaz, şöyle konuştu:

  ''Kimi insan görüyor, kimi görmüyor, kimi zengin kimi fakir, bir bakışta doğru gibi görünse de, derinliğine düşünüldüğünde bunun yanlış olduğu ortaya çıkar. Adalet, bir şeyi eşit bir şekilde dağıtmaktır. Burada bir şeyin eşit olarak dağıtılması değil, farklı şeylerin dağıtılması söz konusudur. Yüce Allah, bazı insanları görmez yaratmıştır, ama buna mukabil bunların başka kabiliyetleri gelişmiştir. Gören kişilerde bu kabiliyet yoktur. Görmeyenlerin zekası, fikri ve başka kabiliyetleri daha da gelişmiştir. Böylece bir denge kurulmuş demektir. Gözü görmeyen insan kör değildir. Kendisine hakikat kapıları kapanmış olan insan kördür. Önemli olan manevi göze sahip olmaktır. Bu maddi gözden çok önemlidir ve buradaki kardeşlerimizin kalp gözleri açıktır.''

  KABARTMA KURANIKERİM

  Yılmaz, İslam'ın sapmaları düzeltmeye çalıştığını ifade ederek, ''Hazreti Muhammed, en büyük reformu yaptı. İslam'ın kendisi bizzat reformdur. İslamiyet'i iyi öğrenmek ve anlamak gerekir'' diye konuştu.

  Mehmet Nuri Yılmaz, görme özürlülerin Kuranıkerim öğrenebilmeleri için 250 adet kabartma Kuranıkerim bastırıldığını, bu sayının artırılacağını söyledi. Yılmaz, önümüzdeki günlerde işitme özürlülerin de Kuranıkerim öğrenmelerine ilişkin çalışmanın başlatılacağını bildirdi.

  Beyazay Derneği Genel Başkanı Selahattin Akgül de, Kuranıkerim kursunailk aşamada 25 erkek, 10 bayan olmak üzere 15-30 yaşları arasında toplam 35 görme özürlünün başladığını söyledi. Akgül, ''Bizler, Kuranıkerim'i ellerimizle dokunarak öğrenmek istedik'' dedi.

  Daha sonra Diyanet tarafından 1991 yılında Antalya'da açılmış olan Görme Özürlü Kuranıkerim kursunu başarıyla tamamlayan Nuri Gürdal, kabartma Kuranıkerim'i okudu. (aa)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı