GeriGündem Diyanet'ten esnafa "ahlak" hutbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet'ten esnafa "ahlak" hutbesi

Diyanet, ticaretle uğraşanlara ''İslam'ın hırsızlığı, yalan söylemeyi, hile yapmayı, ticaret ve alışverişte eksik ölçme ve tartmayı haram kıldığını'' ve ''kazancın helal olmasına ve başkasının hakkına tecavüz etmemeye özen gösterilmesi gerektiğini'' hutbeyle anlatacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan ''Ticaret Ahlakı'' konulu hutbede, Kazancın, helal olmasına, kazanırken de başkasının hakkına tecavüz etmemeye özen göstermesi, yapılan işin ibadet şuuru içinde dürüstçe yapılması ve alınan ücretin helal olması gerektiğine dikkat edilmesi istendi.

 

İslam'ın emir ve yasaklarıyla fert ve toplumun huzur ve mutluluğunun hedeflediğelirtilen hutbede, ''İslam, bu amaçla hırsızlığı, yalan söylemeyi, hile yapmayı, ticaret ve alışverişte eksik ölçme ve eksik tartmayı haram kılmıştır'' denildi.

 

Hazreti Peygamber'in ticaret ahlakı il ilgili prensipleri ortaya koyarken, ticarette haksız rekabeti, satışı kızıştırmak için alıcıymışgibi davranmayı, hileli artırımda bulunmayı yasakladığı kaydedilen hutbede, Kuranı Kerim ve hadislerden de örnekler verildi.

 

Geçmişte Ahilik teşkilatı olarak hizmet veren, bugün ise esnaf ve sanatkarları temsil eden kuruluşların üyelerinin, ahlaki, mesleki ve ticari kurallarını benimsemek ve uygulamak zorunda oldukları bildirilen hutbede, şöyle denildi:

 

''Zira bu kurallar, büyük ölçüde yüce dinimizin ortaya koyduğu ticari ve ahlaki prensiplerden esinlenerek belirlenmiş ilkelerdir.

 

Öyleyse dünya hırsına kapılmadan, helalinden kazanıp çoluk çocuğumuza temiz rızık, helal lokma yedirelim. Özümüz, sözümüz, ticaretimiz, sanatımız, ortaklığımız, dostluğumuz, arkadaşlığımız hep dürüstçe olsun. Dünyamız da, ahiretimiz de mamur olsun.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle