Gündem Haberleri

  Diyanet'in hastanesinde 50’nci açık kalp ameliyatı

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Diyanet Vakfı'nın Adnan Menderes Bulvarı'nda yaptırdığı ‘29 Mayıs Hastanesi’ kalp ameliyatlarındaki performansı ile diğer hastanelerle yarış içinde. Vakfın asıl hedefi ise Ankara'da Türkiye'nin en modern, en büyük hastanesini kurmak.

  30 milyon dolarlık hastane

  29 Mayıs Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İlhan Eğilmez, 135 yatak kapasiteli, modern cihazlarla donanımlı hastanelerinde kalp cerrahisi merkezini de kurduklarını belirterek, ‘‘Hedefimiz kaliteli sağlık hizmeti’’ dedi. ISO 9001 kalite belgesi almak için de başvurduklarını belirten Op. Dr. Eğilmez, 10 bin 100 metrekare kapalı alana kurulu hastanede, 25 yataklı yoğun bakım ünitesi, en yeni radyolojik görüntüleme sistemleri ve laboratuvara sahip olduklarını söyledi. Bugünkü değerlerle hastanenin 30 milyon dolara malolabileceğini söyleyen Op. Dr. Eğilmez, ‘‘Ancak hastanemizin 'kadın hastanesi' olduğu yolunda bilgiler kamuoyuna yayıldı. Hastanemiz her kesime hizmet ediyor. Başörtülü personelin sayısı, bir elin parmaklarını geçmez. Kadın Doğum Servisi'nin başında bile, bir erkek hoca var. Erkeklerin giremediği servis yok’’ dedi.

  Hastanenin Kalp Damar Cerrahisi bölümünü İ. Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'nden ayrılan kalp cerrahı Doç. Dr. Mehmet Salih Bilal yönetiyor. Doç. Dr. Bilal, bebeklikten erişkin yaşa kadar 50 hastaya açık kalp ameliyatı uyguladıklarını, şimdiye kadar hasta kaybetmediklerini söyledi. Bazı ameliyatların bilimsel yayın konusu olabileceğini belirten Bilal ‘‘15 yaşındaki yüksek kolestrollü bir kız çocuğuna kireçleşmiş ve daralmış aort kapak hastalığı dolayısıyla, 'Ross-Konn' ve 'Ostiumplasti' ameliyatı uyguladık. Bu yöntemle hasta, diğer ameliyat yöntemlerine göre çok daha iyi bir yaşam elde edebilecek ve kan sulandırıcı ihtiyaçlara ihtiyaç duymadan, risksiz şekilde, anne de olabilecek ’’ dedi.

  Ankara’da şube açacak

  Doç. Dr. Bilal, koroner by-pass ameliyatlarında, 70 yaşın altındaki hastaların çoğunda atar damar kullanarak ileri yaşta ikinci bir ameliyat olasılığını azalttıklarını belirtti. Hastane yetkilileri, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yine küçük çapta ameliyatların yapılabileceği bir hastane kurulmasının planlandığını söylediler. Diyanet Vakfı'nın sağlıkta asıl büyük hedefi ise, Ankara'da Türkiye'nin en büyük, en modern hastanesini kurmak. Bu amaçla, önümüzdeki günlerde beş kişilik bir heyet, ABD'ye giderek, bu alanda bir çalışma yapacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı