Gündem Haberleri

  Diyanet: Yardım kampanyalarında izdiham olmamalı

  Ankara
  02.10.2005 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı, önümüzdeki günlerde camilerden okutacağı hutbede zekat, sadaka ve diğer her türlü yardımların yerine getirilmesinde dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu hatırlatacak. Hutbede, Bazı yardım dağıtma kampanyalarında son derece üzücü ve yapılan yardımın sevabını yok edici manzaralara rastlandığına işaret edilecek.

  Diyanet hutbede, İslam’ın temel şartlarından olan zekat ve Ramazan ayında verilen fitrenin, mali birer ibadet olarak Allah’ın rızasını kazanma, günahlardan arınma vesilesi olduğuna değinecek. "Zekat ve fitre, varlıklı kimselerden, yoksullara uzanan bir yardım eli olarak, muhtaçları sevindirir" denilecek hutbede, zekatın, cimrilik ve kıskançlık hislerinin yok olup, cömertlik duygusunun gelişmesine ve iyilik ehli insanların çoğalmasına yardımcı olacağına değinildi.

  "ZEKAT GÖSTERİŞ AMAÇLI VERİLMEZ"

  Hutbede, zekat, sadaka ve diğer her türlü yardımların yerine getirilmesinde dikkat edilmesi gereken kurallar olduğu belirtilerek, "Mali bir ibadet olan zekatın, muhatabı incitmeden, insan onuruna yakışır şekilde verilmesi gerekir. Gösteriş amacıyla, fakirin onurunu zedeleyecek şekilde yapılan yardımlardan sevap elde edilemeyeceği, hatta bunun büyük bir vebal olacağı iyi bilinmelidir" denilecek.

  Bazı yardım dağıtma kampanyalarında son derece üzücü ve yapılan yardımın sevabını yok edici manzaralara rastlandığına işaret edilecek hutbede, bu görevin ibadet ruhuna yaraşır bir şekilde eda edilmesi, izdihama ve kötü manzaraların oluşmasına meydan veren, onur kırıcı ve kamu vicdanını rahatsız edici uygulamalara son verilmesi gerektiği kaydedilecek. Hutbe şöyle devam edecek:

  "Yüce Allah’ın bizlere emanet olarak lütfettiği malın ve mülkün sorumluluğunu bilelim. Bizim için bir arınma ve yücelme vesilesi olduğu bilinciyle zekat ibadetini en güzel şekilde yerine getirelim. Yüce Rabbimizin rızasını gözeterek vereceğimiz zekatın, fitrenin ve yapacağımız diğer güzel amellerimizin sevaplarımızı çoğaltacağının ve malımıza bereket, hayatımıza huzur getireceğinin bilincinde olalım. Zekat vermemenin de büyük bir vebal olduğunu unutmayalım."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı