Gündem Haberleri

  Diyanet ’suya oku’ diyeni arıyor

  Hürriyet Haber
  19.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet, İstanbul Müftülüğü’nün ’Aile İçi Danışmanlık Bürosu’ndan "Okunmuş buyu kocana için" önerisinde bulunan görevlinin peşinde. Büroda 3 kişinin çalıştığını söyleyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Er, "Memur cezalandırılacak" dedi.

  DİYANET İşleri Başkanlığı, İstanbul’daki Aile Danışmanlık Bürosu’nu arayan bir kadına "Okunmuş suyu kocana içir" önerisinde bulunulması üzerine soruşturma başlattı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Er, büroda 3 Diyanet elemanının görevli olduğunu ve bunlardan hangisinin bu öneride bulunduğunun araştırıldığını açıkladı. Er, Aile Aile Bürosu’nun aile içi kavgalar, töre şiddeti, namus cinayetleri konusunda halka telkinlerde bulunması ve kavga eden eşler veya gelin, kaynanalar arasında çözüm yolu araması için kurulduğunu anımsattı.

  CEZALANDIRILACAK

  Aile Bürosu’nda çalışan personelin de İlahiyet Fakültesi mezunu olduğunu ve Hacettepe ve Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden aile danışmanlığı ve sosyal hizmetler konularında ders aldıklarını vurgulayan Er, şöyle konuştu: "Bir ilahiyat Fakültesi mezununun böylesi bir sorun karşısında, ’100 Felak 100 Nas oku ve eşine içir’ dediğine inanmak istemiyorum. İstanbul Müftülüğü ile temasa geçtik. Soruşturma sürüyor. Soruşturmanın sonunda ilgili memur kınamadan kıdem durdurmaya, görev yerinin değiştirilmesine kadar çeşitli düzeylerde cezalardan birine çarptırılacak" dedi.

  MÜNFERİT OLAY

  Diyanet İşleri Başkanlığı ise dün yaptığı yazılı açıklamada da şöyle denildi: "Bugüne kadar halkımızdan olumlu tepkiler alan bu uygulamayı, münferit bir olayla genelleştirerek olumsuzlaştırmak doğru değildir. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için yeni tedbirler alınacak ve uygulamalar sıkı bir şekilde takip edilecektir. İstanbul Müftülüğümüzce soruşturma başlatılmıştır."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı