Gündem Haberleri

  Diyanet: Resmi imamı reddeden cami kapatılır

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RADİKAL İslami örgütlerin kendi eğitim merkezleri haline getirmeyi hedeflediği dernek, cemaat, tarikat ve özel şahıs camileri üzerinde sıkı denetim kurmak için bir çalışma başlatan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, ‘‘Resmi imamı beğenmeyenin camisini kapatırız’’ dedi.

  Mehmet Nuri Yılmaz, siyasetçilere de şu mesajı verdi:

  ‘‘Siyasetçilerimiz de lütfen dinden ellerini çeksinler. Kendi işleri ile uğraşsınlar. Dini bir cendereye sıkıştırmışlar. Dini konularda aydınlatma görevi Diyanet İşleri Başkanlığı'ndadır. Bunu ehline bıraksınlar.’’

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Hizbullah vahşetinin ortaya çıkardığı gerçeklerden biri olan 'başıboş camiler' konusundaki çarpıcı bilgi ve gelişmeleri haftalık haber dergisi Tempo'ya anlattı.

  Yılmaz, Tempo'nun bu haftaki sayısında yayımlanan röportajında, ‘‘Her önüne gelen istediği yere artık cami yapamayacaktır. Türkiye'de cami sayısı çok fazla’’ dedi.

  Mehmet Nuri Yılmaz'ın verdiği bilgilere göre, 28 Şubat süreci öncesinde dernek, cemaat, tarikat ve özel şahısların camileri 'serbest bölge' görünümü arzediyor, Diyanet İşleri Başkanlığı bu camilerin çoğuna imam tayin edemiyor, etse bile o imam kabul edilmiyordu. Devirden sonra bazı cami sahipleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atanan imamı kabul etmektense camilerini kapatmayı tercih ettiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı