Gündem Haberleri

  Diyanet, radyo ve televizyon kuruyor

  ANKARA(ANKA)
  02.01.2006 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı 2006 yılı hedeflerini açıkladı. Buna göre Başkanlık, "Diyanet Radyo ve Televizyonu" kurulması için harekete geçti.

  Diyanet İşleri Başkan Vekili ve Yardımcısı Mehmet Görmez yaptığı açıklamada, Diyanet’in bütün hizmet alanlarını ve birimlerini gözden geçirdiğini kaydetti.

  Başkanlığın 2006 yılında bilgi tüketen değil, bilgi üreten bir kurum haline gelmesini amaçladıklarını anlatan Görmez, Ankara’da ve Brüksel’de birer Araştırma Merkezi kuracaklarını söyledi.

  Bu merkezlerde, modern toplumların manevi sorunlarına, din ile ilgili sorunlara çözüm arayacaklarını kaydeden Görmez, sadece Müslümanların değil, Hıristiyan ve diğer dinlere mensup toplumların da sorunlarının takip edileceğini ve araştırılacağını bildirdi.

  Görmez, ayrıca Brüksel’de kurulacak merkezin çalışma alanları arasında Avrupa’da yaşayan vatandaşların dini ve kültürel sorunları, Avrupa’da din devlet ilişkileri, Avrupa’da din kurumlarının konum ve statüsü ve din özgürlüğü konularının da bulunduğunu anlattı.

  Ankara’daki Araştırma Merkezi’nin ise Türkiye’nin çağdaş dini sorunlarını bilimsel biçimde ele alacağını kaydeden Görmez, "50 sene önce kurbanların hijyenik yerlerde kesilmesiyle ilgili sorun yoktu. Kadınların özel cami talebi yoktu. Ayrıca çocuklara ve gençlere dini çağın diliyle anlatmak gerekir" dedi.

  Görmez, Avrupa’nın "Avrupa İslamı" projesinin bulunduğuna işaret ederek, bu projeyi Diyanet olarak takip edeceklerini bildirdi.

  TÜRK AYDINLARINA DİYANET ANLATILACAK

  Görmez, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisinin de Türk aydınları ile Diyanet arasında ciddi uçurumların bulunması olduğuna dikkat çekerek, 2006 yılında hem Diyanet’in hem de çalışmalarının aydınlara anlatılarak, bu kesimle yeni köprüler kurmak istediklerini belirtti.

  Görmez, "Bizim de hatalarımız var, ancak aydınlarımızın da yanlış anlamaları söz konusu. Bu nedenle Diyanet’i ve çalışmalarımızı onlara anlatmak istiyoruz" dedi.

  RADYO VE TV ÇALIŞMASI

  Görmez, müstakil bir radyo ve televizyon kanalı oluşturmayı planladıklarını, bunun için de RTÜK ile çalışmaları sürdürdüklerini de açıkladı.

  "Diyanet TV ve Radyosu"nda öncelikle eğitici yayınlara yer verileceğini ifade eden Görmez, "Bu radyo ve televizyon ile halka Kur’an okumayı öğretme ve bize gelen soruları yanıtlama gibi çalışmalarımız olacak" dedi.

  Görmez, televizyonun yıl sonuna kadar yetişip yetişmeyeceğini henüz bilemediklerini ancak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı