Gündem Haberleri

  Diyanet kumar eleştirisine sanal alemi de kattı

  Ankara
  01.02.2005 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki günlerde camilerden okutacağı "Kumar ve Şans Oyunları" hutbesinde değişiklik yaptı. Başkanlık hutbenin internetten yayımlanan ilk metninde yer alan "Adları ve yöntemleri ne olursa olsun çalışmadan kazandıran tüm oyunların İslam dinince yasaklandığı"na ilişkin cümleyi hutbeden çıkardı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki günlerde camilerde "Kumar ve Şans Oyunları"na ilişkin bir hutbe okutacak. Cuma günleri camilerden okunan hutbeleri önceden internet sitesinde yayımlayan Diyanet, bu "Kumar ve Şans Oyunları" hutbesinin yayımladığı metninde daha sonra değişikliğe gitti. Hazırlanan ilk metinde, kumar oyunlarındaki temel unsuru, kazanma ya da kaybetmenin şansa bağlı olması şeklinde tanımlayan Diyanet, hutbenin yeni metninde kumar oyunlarının temel niteliğini, "hiçbir emek sarf edilmeden haksız yere kazanma" şeklinde tarif etti.

    

  Başkanlık, ilk metinde yer alan "Adları ve yöntemleri ne olursa olsun çalışmadan kazandıran tüm oyunların İslam dinince yasaklandığı"na ilişkin cümleyi ise metinden çıkardı.

    

  Hutbede, İslamiyet’in dünyayı daha yaşanılır hale getirmek ve insanca bir yaşam sürebilmek için çalışıp kazanmayı, Allah’ın verdiği nimetlerden olabildiğince yararlanmayı emir ve tavsiye ettiği anlatılacak.

   

  "KUMAR SANAL ORTAMDA DA RAHAT OYNANIYOR"

   

  Hutbede, "Gelişen teknolojik şartlar, artık kumarı masa başında ve birkaç kişi tarafındanoynanır olmaktan çıkarıp, büyük kitlelerin iştirak ettiği sayısız kumar türünü de ortaya koymuştur" denilecek.

   

  Gençler ve çocukların kumar ve diğer kötü alışkanlıkların pençesine kapılma riskiyle her zamankinden daha fazla karşı karşıya kaldıkları ifade edilecek. Çocukların bu hastalıklara yakalanmaması için önlem alınması gerektiği vurgulanacak hutbede, "Temel kazanç prensiplerine aykırı olması, çalışıp üretme yeteneğini köreltmesi ve çalışmadan kazanma arzusunu kamçılaması gibi daha pek çok olumsuz sonuçlar doğuran kumar, dinimizce kesin olarak yasaklanmıştır" denilecek.

   

  "KUMAR İNSANI CİNAYETE YÖNELTİR"

   

  Hutbede, bütün kötü alışkanlıklar gibi kumarın da müptelasını kendine esir ederek onun üretkenliğini elinden alacağı, ruh ve beden sağlığını bozacağı, kişiyi toplumla uyumsuz birey haline getireceği, cinayete, hırsızlığa ve soygunlara yönelteceğine işaret edilecek. Hutbede, birçok aile felaketinin arkasında kumar sorununun yattığı da anımsatılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı