GeriGündem Diyanet, klonlamayla yakından ilgileniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet, klonlamayla yakından ilgileniyor

Genetik klonlama konusunda yaşanan gelişmelere ilgisiz kalmayan Diyanet İşleri Başkanlığı, Berlin`de düzenlenen konferansa temsilci gönderdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Temsilcisi Yaşar Çolak, konferansta, ``Klonlamanın İslam`ın kutsal saydığı aile kurumuna, özel hayatın gizliliği ilkesine ve nesep meselesine zarar verecek`` görüşünü dile getirdi.

Berlin Humbold Üniversitesi ile Münih Ludwig Maxsimilians Üniversitesi Tıp Ahlakı Formu tarafından ortaklaşa düzenlenen Hücre Nakli ve Klonlama sorunu konusunda Bilimlerarası Uzmanlar Konferansı`na katılmak üzere İlahiyat Fakültesi mezunu müfettiş Yaşar Çolak görevlendirildi.

Konferansta Diyanet İşleri Başkanlığı`nın genetik klonlama sorunu konusundaki görüşlerini aktaran Çolak, kök hücrelerinin tedavi amaçlı kullanılmasının ele alındığı, felsefeciler, politikacılar ile bilim adamlarının yanı sıra Katolik, Protestan ve Müslüman din adamlarının katıldığı konferansta, Başkanlık adına bir sunum yaptığını bildirdi.

 
İnsanların genetik teknolojisinden yararlanabileceği görüşünü dilegetirdiğini, ancak klonlamanın insan geleceği açısından dini ve ahlaki sakıncalarının olduğunu anlattığını belirten Çolak, İslamiyet`in bilimsel çalışmalara prensip olarak karşı çıkan bir din olmadığını dile getirdiğini ifade etti. Çolak, şunları söyledi:


``Bilimsel çalışmalar, yüce Allah`ın kudretinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması bakımından da teşvik edildiği bilinen bir gerçektir. Ancak, bilim ile dinin ve ahlakın işbirliği halinde çalışmalarını sürdürmesi, insanlığın geleceği bakımından zaruridir. Klonlamanın 2 boyutta ele alınması gerekir. Bitki ve hayvanların klonlanması ile insanların klonlanması...``


Bitki ve hayvanların klonlanmasının genel olarak bir eko-sistem sorunu olduğunu, doğal dengeye zarar vermemek koşuluyla bitki ve hayvanların klonlanmasının insanın geleceği bakımından olumlu sonuçlardoğuracağını dile getirdiğini anlatan Çolak, ``Nesli tükenmekte olan hayvanların neslinin devamına fayda sağlayacağı, açlık sorununun çözümüne katkıda bulunacağı için buna olumsuz yaklaşılamaz`` diye konuştu.


İNSAN KLONLAMASI

İnsan klonlanması sorununun ise hukuk alanından ahlak alanına, din alanından doğaya kadar pek çok sorunu beraberinde getirdiğini ifade ettiğini belirten Çolak, ``Mücerret olarak insan klonlanmasının İslam`ın genel ilkeleri bakımından sakıncaları ortaya çıkaracağı düşünülmektedir. İslam`ın kutsal saydığı aile kurumuna zarar vereceği, özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal edeceği, Allah`ın yarattığı biyolojik çeşitliliğe ve tabiattaki dengeye müdahale olacağı İslam`ın üzerinde hassasiyetle durduğu nesep meselesine zarar verecektir`` dedi.


Klonlamanın birtakım genetik hastalıkların tedavisinde kullanılmasının mümkün olabileceği görüşüne yer verdiğini bildiren Yaşar Çolak, ``Kalp, şeker, kas hastalıkları gibi bazı hastalıkların tedavisinde klonlama yapılabilir. Kök hücreler, klonlanarak bozuk olanorganların iyileştirilmesinde kullanılabiliyor. Hücrelerin klonlanaraktedavi amaçlı kullanılması, tedavi olmayı dini bir görev sayan İslam`ın genel ilkelerine aykırı değildir`` diye konuştu.


Çolak, genetik klonlamanın Kuran-ı Kerim`de doğrudan yer almadığını belirterek, bu sorunu İslam`ın genel ilkeleri açısından değerlendirdiklerini söyledi. 


Söz konusu konferansta, ``Hücre Tedavisi ve Organ Nakli``, ``Aktif Hücrelere Karşı Dondurulmuş Embriyo Hücreleri``, ``Hukuk Felsefesi Açısından Klonlama ve Organ Nakli Ana Hücre Araştırmalarının Uluslararası Karşılaştırılması``, ``Homer Çağından Beri Ahlak Tarihi``konuları ile sorunun dini, ahlaki ve siyasi boyutu tartışılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle