GeriGündem Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Merkezi sistemin kablolarını keseceğim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Merkezi sistemin kablolarını keseceğim

Bursa ve ilçelerinde görev yapan din görevlilerinin katıldığı toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerde vaazların merkezi sistem yerine mihraptan yapılmasına yönelik çalışma yürüttüklerini belirterek, bütün merkezi sistemin kablolarını keseceğini söyledi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda din görevlilerine seslenen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sıradan bir kurum, din görevlilerinin de sıradan devlet memuru olmadığını belirtti.

Görmez, mesleğe olan sevgi ve heyecanı yeniden gözden geçirmek zorunda olduklarını vurgulayarak, "Öyle bir iş yapıyoruz ki gönül bağıyla bağlı olmayan, işini sevmeyen bir arkadaşımızın bu işte muvaffak olması mümkün değildir. Mesleğimize aşık olmak zorundayız. Çünkü bu meslek sadece aşkla yapılır başka bir şeyle yapılmaz. Sıradan görüp, butik bir hizmete dönüştürdüğünüz an, kendinize başka bir görev arayın. Mesleğimizin taşıdığı risk başka hiçbir meslekte yoktur. Yaptığımız işin riskleri aynı zamanda bütün ahiret hayatımızı ilgilendiriyor. Başarılı olabilmemiz için daima kalbimizi, şuurumuzu diri tutmak mecburiyetimiz var. Arkamızda yüzlerce, binlerce insan namaza duruyor" diye konuştu.

"Sevgisini, aşkını, heyecanını kaybeden hangi kardeşimiz varsa kendisine başka bir iş arasın" uyarısında bulunan Görmez, din görevlilerinin kullandığı ve dile ve üsluba da dikkat etmesini istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son dönemde yaptıkları çalışmayla, camilerde mihrabı teslim ettikleri din görevlilerine, artık kürsüyü de teslim etmek istediklerini ifade eden Görmez, "Bütün merkezi sistemin kablolarını keseceğim. Onları ortadan kaldıracağız. Her arkadaşımız kürsüye geçip hangi konuyu işleyecekse o konuda ayetler, hadisler bilecek ve anlatacak. Buna hazır olunuz. Şu anda çeşitli yerlerde hocalarımız kurs görüyorlar. Bütün illerde görevlilerimiz kurstan geçecek ve en kısa zaman içinde her arkadaşımız her mihrap görevlimiz kürsüye çıkacak bu milleti aydınlatmaya başlayacaktır" dedi. Merkezi sistemle konuşmaların bir yerden başka yere teknolojik imkanlarla yayılmasına karşı olduklarını ifade eden Görmez, "Bir yerden konuşmalar yapılıyor ve başka camilerde biz insanları, konuşanı görmeden, o metalik sese mahkum ediyoruz. Zaman zaman da cızırtılı seslerle insanları bizi dinlemeye mahkum etmeye başkanlık olarak hakkımız yok. Bunun için bugünden itibaren ben dahil hepimiz talebe olmaya hazırlanacağız. Hepimiz dersimizi çalışmaya hazır olacağız" diye konuştu.

Batıda İslam ile korkunun yan yana getirildiğini ve son dönemde ’İslamifobi’ diye bir hastalığın ortaya çıktığını kaydeden Görmez, şöyle devam etti:

"Hizmeti yaparken bunu da dikkate alın. Bizim yüreklere salınan bu korkuyu sevgiyle, ilimle, hikmetle ortadan kaldıran güç ve kuvvete sahip olduğumuza yönelik inancımı ifade etmek istiyorum. Dolayısıyla dünyada neler olup bitiyor, İslam nasıl bir süreçten geçiyor bunu da daima dikkate alarak üzerinde düşünerek, hizmetlerimizi ona göre gerçekleştirmek zorundayız."
Yorumları Göster
Yorumları Gizle