Gündem Haberleri

  Diyanet: İslam terörle bağdaşmaz

  ANKARA (A.A)
  31.01.2006 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam'ın terörle bağdaşmayacağını hutbe ile anlatacak.

  Diyanet tarafından hazırlanan “İslam Terörle Bağdaşmaz” konulu hutbe, 17 Şubat Cuma günü camilerde okunacak.
  Hutbede, İslam dininin korumayı amaçladığı değerlerin başında insan hayatının geldiği ifade edilerek, bir insanın, başta canı olmak üzere malı, ırzı ve diğer haklarının dokunulmaz olduğu vurgulandı. İslam dininde öldürmek değil yaşatmanın esas olduğu kaydedilen ve Kur'an-ı Kerim'den örnekler verilen hutbede, şöyle denildi:

  “Başkalarını bu hayat dinine davet etmekle yükümlü olan Müslüman'ın cana kıyması düşünülemez. Kendi düşüncesi ve amacı için başkalarına hayat hakkı tanımamak, onlara korku ve dehşet salmak demek olan terör, İslam'ın asla kabul etmeyeceği bir yöntemdir.

  Cenabı Hakk'ın açık beyanları karşısında, O'na inanan birisinin şiddet ve terör yanlısı olması beklenemez. O yüzden Allah inancıyla terör, asla birlikte düşünülemeyecek iki kavramdır.”

  İslam'ın meşru amaçlara meşru araçlarla ulaşılmasını istediği belirtilen hutbede, şu görüşlere yer verildi:

  “İslam, kendi inancını ve kanaatini benimsetmek için kimseye maddi-manevi baskı uygulanmasını hoş görmez. Müslüman, insan haklarının her çeşidine, bu arada düşünce ve inanç hürriyetine de saygı göstermek zorundadır. Allah'ın kullarını zorlamadığı bir konuda, bazı insanların zorlayıcı olması, anlamsız ve tutarsızdır.
  O halde, nereden, kimden ve hangi amaçla gelirse gelsin, bütün insanlık için büyük bir tehlike olan şiddet ve terörü, hep birlikte kınamalı, şiddetin meyvesinin yine şiddet olduğu gerçeğinden hareketle, aileden topluma, uluslardan tüm insanlığa kadar her şeyin karşılıklı anlayış ve barış çerçevesinde ele alındığı bir ortamın hazırlanmasına elbirliğiyle katkıda bulunmalıyız.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı