GeriGündem Diyanet: Hz. Muhammed minyatürle resmedilebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet: Hz. Muhammed minyatürle resmedilebilir

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türk geleneğinde Hz. Muhammed’i resmetmenin bulunmadığını belirterek, "Minyatür olabilir. Bizim geleneğimizde resmi çizilmemiş. Minyatürlerle -minyatür resim değil, bir canlandırmadır- kısmen daha toleranslı davranılmış olabilir" dedi.

BBC’ye konuşan Ali Bardakoğlu, Danimarka’da daha sonra diğer Avrupa ülkelerinde Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasının büyük bir yanlış ve çok büyük bir saygısızlık olduğunu belirtti. "Sadece dine saygısızlık değil, insana saygısızlık, insan hakları ihlali" diyen Bardakoğlu, insanların birbirlerinin inancına ve kutsalına saygı göstermeyi öğrnmesi gerektiğine işaret etti.

Badakoğlu, "Batı söylem olarak insan haklarını konuşuyor belki, ama uygulamaya gelince çok ciddi zaaflar ve yanlışlar gösteriyor" derken, bu karikatürlerin basın özgürlüğü adına savunulmasının da yanlış olduğunu kaydetti.

Bardakoğlu, özgürlüğün bu şekilde anlaşılmasıyla barışın kurulamayacağını belirterek, "Bakalım İslam dünyası bu hoşgörü sınavını geçebilecek mi" söyleminin de yanlış olduğunu bildirdi. Bir din mensubundan bu duruma tepkisiz kalmasının beklenemeyeceğini ifade eden Bardakoğlu, Batı’ya "Batılı devlet adamları ve medya mensupları basiretli davransın", İslam dünyasına da "Haklı tepkinizi, haklı, meşru, makul zeminde gösterin" çağrısı yaptıklarını kaydetti.
Bardakoğlu, bir insanın Hz. İsa ya da Hz. Musa’ya kötü bir şey söylemesinin insanlığa ve Müslümanlığa aykırı olduğunu belirterek, BBC’nin Hz. Peygamberin "İran’daki eski İslam sanatı eserlerinde minyatürlerde resmediliyor" hatırlatması üzerine şöyle dedi:

"Şimdi bakın minyatürler olabilir. Minyatürler resmi yansıtmadığı için bu ayrı bir konu. Karikatürlere gösterilen tepki Hz. Peygamberin resmi ya da karikatürünün çizilmesine yönelik bir tepki değil, Bir yüce Peygamber yapılan saygısızlıktır. Peygamberin resmi çizilebilir mi, o ayrı konu. Bizim geleneğimizde resmi çizilmemiş, minyatürlerle - minyatür resim değil, bir canlandırmadır- kısmen daha toleranslı davranılmış olabilir" dedi.

"KARİKÜTÜR KRİZİ SİLAH TÜCCARLARINA YARAYABİLİR"

Bardakoğlu, Diyanet olarak medeniyetler buluşmasından yana olduklarını belirterek, insanların kavga ederek sorunlarını çözmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bardakoğlu, "Belki hesapları silah tüccarlarının işine gelebilir. Veya uluslararası strateji açısından daha kısa yol olarak görülebilir" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle