Gündem Haberleri

  Diyanet eski başkanından Babacan'a: Açıklama yap

  ANKA
  29.05.2008 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Türkiye’de Müslümanların özgürlük sorunu olduğu yolundaki iddiasına Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’dan “Neyle ilgili sorunlar var, açıklama yapmalı” çağrısı geldi.

  Diyanet İşleri eski Başkanı ve DP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Avrupa Parlamentosu Dış ilişkiler Komitesi’nde konuşan Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın “Türkiye’de sadece gayrimüslim azınlıklar değil, Müslüman çoğunluk da dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor” şeklindeki sözlerini açıklamasını istedi. Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin Laiklik konusunda bir sistemi olduğunu ve her kurumun görevini yerine getirdiğini belirterek, gayrimüslimler ve Müslümanların mevzuatlar çerçevesinde dini gereklerini yerine getirebildiğini söyledi.

  "GAYRİMÜSLİM VE MÜSLÜMANLARA BASKI YOK"

  Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da ibadet ve din konusunda halkı aydınlatma görevini yerine getirdiğini anlatarak, “Bakan, nasıl ve neyi kast ediyor. Onu bilemiyoruz. Bu konuya açıklık getirmeli” dedi. Gayrimüslimlerin Lozan anlaşması ile tüm haklarının korunduğunu ve dini gerekliliklerini yerine getirmede her hangi bir baskı ile karşılaşmadıklarını söyleyen Yılmaz, “Dine müdahale söz konusu değil. Dini özgürlüklerden neyi kast ediyor, neler yaşanamıyor onu sayın Bakan anlatacak” dedi. Türkiye’nin Laik bir devlet olduğunu kaydeden Yılmaz, “Laik devlette Müslümanlar neyi yapabiliyorsa Türkiye’de Müslümanlar onu yapabiliyorlar” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı