Gündem Haberleri

  Diyanet açılımı

  Okan KONURALP / ANKARA
  20.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümetin “Demokratik açılım” projesinin koordinatörlüğünü üstlenen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “vaazların Kürtçe verilmesi, hutbelerin Kürtçe okutulması” seçeneklerini Diyanet İşleri Başkanlığı ile değerlendirecek.

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun bugün başlayacak Suudi Arabistan ziyareti nedeniyle gelecek haftaya kalan buluşmada Atalay, “Diyanetin sürece yönelik olası katkıları”yla ilgili bilgi alacak.

  Buluşma öncesi hazırlıklarını hızlandıran Diyanet’in gündeminde “Kürtçe vaaz ve hutbe” var. Diyarbakır, Mardin, Batman gibi bölgenin önemli illerinde bulunan camilerde vaazların Türkçe verilmesi, hutbelerin Türkçe okutulması uygulamasına devam edilecek. Ancak cemaatinin tamamı Kürt kökenli vatandaşlardan oluşan taşra camilerinde, imamların Kürtçe vaaz vermesine yönelik engelleyici bir uygulamada bulunulmayacak. İmamlar, vaazın ve hutbenin dili konusundaki tercihlerinde özgür bırakılacak. Özellikle cuma hutbeleri müftülükler tarafından belirlenen metinlerin Kürtçeye çevrilmesiyle okutulacak.

  Türkçe bilmeyen ya da Türkçeyi anlama konusunda güçlü çeken cemaatin varlığını göz ardı etmeyen Diyanet, Ramazan ayı boyunca yürüteceği irşat programlarında da Kürtçeyi kullanacak. Özellikle Kürt kadınlarına yönelik Kürtçe bilen kadın vaizler görevlendirilecek. Kürt kadınlarının camilere gelmesini sağlayacak projelere de hız verilecek.

  İmam Kazım örneği

  Diyanet bu kapsamda bölgede görev yapan imamlara, Mardin Bilge Köyü’nde yaşanan katliamda ölen İmam Kazım Ozan’ın çalışmalarını örnek gösterdi. Diyanet, imamlarına, “Kazım gibi olun. Kürtçe bilmiyorsanız kısa sürede gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar da olsa öğrenin. Güvenini kazanın” tavsiyesinde bulundu. Diyanet, Kürtçe yayın yapan TRT Şeş’teki dini içerikli yayınlara verdiği desteği Ramazan ayı boyunca artıracak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı