GeriGündem DİYAM’da asker izi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DİYAM’da asker izi yok

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun dinler arası diyalogla ilgili araştırmalar yapmak amacıyla kurulan Diyanet Araştırma Merkezi’ni(DİYAM) kapatması tartışma yarattı.

DİYAM’ın fikir babası, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, gelişen iletişim teknolojisinin karşısında din hizmetinin daha bilimsel araştırma zeminine oturması amacıyla DİYAM’ın 2000 yılında kurulduğunu belirtti. Çeşitli araştırma merkezleri arasında beğenilen Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin o zamanki başkanı Ümit Özdağ’ın DİYAM’ın başına getirildiğini söyledi. Mart 2003’te anlaşma yapılmasından 10 gün sonra görevden ayrıldığını ifade eden Yılmaz şöyle konuştu:

TOPU TOPU 2 PAŞA

Burayı sanki Genelkurmay kurdurmuş, paşalara nimet bağışlanmış gibi bir hava verilmeye başlandı. Diyanet Genelkurmay’a değil, Başbakanlık’a bağlı bir kuruluş. Ne Genelkurmay’ın ne MGK’nın bırakın talimatı, en ufak iması var. DİYAM’ın geçici başkanı Ümit Özdağ gelirken üç kişi getireceğini söylemişti. Onlardan ikisi emekli paşa (Yaşar Karagöz ve Yavuz Ölçen). Diğeri ilahiyatçı Prof. Mustafa Erdem.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle