Gündem Haberleri

  Diyalog köprüsü kuracaklar

  Sefa KAPLAN
  20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aralarında Alain Touraine, Seyla Benhabib, Zygmunt Bauman gibi filozofların, Prof. Nilüfer Göle, Prof. Fuat Keyman, Prof. Yeşim Arat gibi akademisyenlerin bulunduğu bir grup entelektüel, ‘Boğaziçi’nde Filozoflar Köprüsü’ kurup ‘Medeniyetler Diyaloğu’ gerçekleştirmek için bir araya geldi.

  İSTANBUL Bilgi Üniversitesi ile İtalya’nın entelektüel kuruluşlarından Reset.doc’un birlikte düzenlediği ‘İstanbul Seminerleri’nin üçüncüsü başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın da katılacağı toplantı, ‘Boğaziçi’nde Filozoflar Köprüsü’ alt başlığı adını taşıyor. Medeniyetler arasında diyaloğu amaçlayan seminerin ilk gününde konuşan Prof. Nilüfer Göle, Avrupa’nın kendi kimliğini İslam üzerinden yeniden tanımladığını söyledi.
  Halen Paris Üniversitesi’nde (EHESS) ders veren ve iki milyon dolar bütçeli ‘İslam ve Avrupa’ araştırmasını sürdüren Prof. Göle, İslam’ın Avrupa’nın yeniden şekillenmesinde son derece önemli bir rol oynadığını belirterek, İsviçre’deki minare referandumunun, Fransa’daki türban ve burka tartışmasının bunun somut göstergesi olduğunu vurguladı. Prof. Göle, bütün bu tartışmaların ‘İslamofobia’yı yani ‘İslam korkusu’nu da beraberinde getirdiğini hatırlatarak, “Feministlerin, liberallerin ve solcuların bu korkuyu daha sık eleştirmesi ve mücadele için öncülük etmesi gerekir” dedi.
  Dört gün sürecek ‘İstanbul Seminerleri’nin üçüncü günündeki yuvarlak masa toplantısına Zygmunt Bauman, Alain Touraine ve Edgar Morin’in yanı sıra, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı Egemen Bağış da katılacak.

  Türkan Saylan anısına

  ÇAĞDAŞ Yaşamı Desteleme Derneği (ÇYDD) Ankara Şubesi’nin 22 Mayıs Cumartesi günü Prof. Türkan Saylan anısına düzenleyeceği gecede şair Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” adlı bir ‘şiir ve müzik dinletisi’ sunacak. Geceden elde edilecek gelir ÇYDD Ankara Şubesi Eğitim Projeleri’ne aktarılacak. Biletler, ÇYDD (0312 434 14 44) ve MYBİLET satış noktalarında.

  TEKEL filmi Tütün Deposu’nda

  TEKEL işçilerinin 4/C uygulamasına karşı verdikleri mücadele sinemaya aktarıldı. Yönetmenliğini gazeteci Murat Utku’nun üstlendiği “Direnişçi” adlı film, işçilerinin gözünden Ankara sokaklarında yaşanan mücadeleyi anlatıyor. Ekonomik ve toplumsal sorunlara göndermelerin de yer aldığı filmi, yarın saat 19.30’da İstanbul Tophane’deki Tütün Deposu’nda yapılacak özel gösterimde izleyebilirsiniz.

  Panahi açlık grevinde

  MART ayından beri ev hapsinde tutulan ve pazar günü Evin hapishanesine gönderilen İranlı ünlü yönetmen Cafer Panahi açlık grevine başladı. Panahi, “İnandığım sinema üzerine yemin ederim ki taleplerim karşılanana kadar açlık grevini bırakmayacağım” dedi. 49 yaşındaki Panahi’nin filmleri, İran’ın “karanlık yüzünü” yansıttığı için molla rejimi tarafından yasaklanmış durumda.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı