GeriGündem Diyabette inmeye yol açan protein bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyabette inmeye yol açan protein bulundu

Diyabette inmeye yol açan protein bulundu
refid:16845171 ilişkili resim dosyası

ABD’li araştırmacılar diyabetlilerde beyin kanamasına yol açan protein buldu. Keşif kalıcı tahribat ve ölümün önüne geçecek.

Diyabetlilerin felç geçirdiğinde vücutlarında neden daha tahribat oluştuğunun sırrı çözüldü. ABD’li bilim insanları diyabetlilerde kan şekeri yükseldiğinde kanamaya yol açan protein tespit etti. Vatan gazetesinde yer alan habere göre kanamaya yol açan ‘Plasma kallikrein’ adlı proteinin şeker hastalarının kanında yüksek oranda olduğunu keşfeden bilim insanları, şimdi proteini etkisizleştirerek felç yüzünden ölümlerin önüne geçmek için çalışıyor.

Boston'daki Joslin Diabetes Centre tarafından yürütülen araştırmada yükselen kan şekerinin en az 10 felçten 1’inde etkili olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr Edward Feener’ın liderlik ettiği ve sonuçları Natire dergisinde yayımlanan araştırmada diyabetli farelerin felç geçirdiğinde diğerlerine oranla 10 kat daha fazla kanama meydana geldiği belirlendi.

Kanama kontrol altında

Prof. Dr. Feener, “İnmeye iki sorun yol açar. Birincisi yüzde 80 oranla gördüğümüz damarlardan beyne pıhtı atılması. Diğeri ise yüzde 20 oranla görünen beyin damarlarında kanama ki biz buna ‘hemorajik felç’ diyoruz. Hemorajik felç geçirenlerin yarısının kan şekerlerinin ortalamanın çok üzerinde olduğunu bulduk. Diyabetlilerdeki plasma kallikrein proteini yüzünden beyin kanaması çok daha hızlı ve şiddetli gelişiyor. Bu durum öncelikle hastanın hayatını kurtarmamızı zorlaştırıyor. Hastayı kurtarsak bile vücudunda ağır tahribat bırakıyor” diye konuştu.

Felç öldürmeyecek

Bugüne kadar bu proteinin mekanizması hakkında bilimin çok az şey bildiğini söyleyen Prof. Feener, “Proteini kontrol altına alırsak, kan şekeri ve kanama riskini kontrol altında tutabileceğiz. Diyabetliler arasında beyin kanaması sonrası hayatta kalma oranı üçte bir. Yeni bulgularla ölümlerin yarısının önüne geçebiliriz” dedi.  Çalışma ABD Diyabet Birliği tarafından da övgüye değer bulundu. Kurumdan Dr. Sharlin Ahmed, Kan şekerini kontrol ederek felci önleyebileceğimizi düşünüyorduk. Oysa bunun sorumlusunun protein olduğu ortaya çıktı. Keşif heyecan verici” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle