GeriGündem Diyabete karşı gen terapisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyabete karşı gen terapisi

Bilimadamları milyonlarca kişiyi etkileyen şeker hastalığının gen terapisiyle tedavi edilmesi konusunda son derece önemli bir adım attı. Kobay farelere gen nakli yaparak, bağırsakların ensülin salgılanması sağlandı. Gelecekte bu teknik insanlar üzerinde de uygulanabilirse, pekçok şeker hastasının ensülin enjekte etmesine gerek kalmayacak.

TIP dünyasında ilgiyle incelenen araştırma, Kanada'nın Edmonton kentindeki Alberta Üniversitesi bilimadamları tarafından yapıldı. Ensülin, pankreas tarafından salgılanan hormon ve kandaki şeker seviyesini kontrol ediyor. Şeker hastalarında ise pankreas üzerine düşen işlevi hakkıyla yerine getiremiyor. Diyabet hastalarının büyük bir kısmı, kan şekerini, ensülin enjeksiyonuyla kontrol ediyor.

Normalde sadece pankreas, ensülin salgılayabiliyor. Uzmanlar ise vücudun şeker seviyesinin kendi başına ayarlamasının yollarını araştırıyorlar. Bilimadamları, genetik mühendisliği tekniğinden yararlanarak fareler üzerinde bir deney yaptılar. Uzmanlar, pankreasta ensülin üreten K hücrelerini alarak, hayvanın bağırsaklarına enjekte ettiler. Gen terapisi gören şeker hastası farelerde kan şekeri normal seviyeye yükseldi.

Araştırmayla ilgili ayrıntılar, ünlü bilim dergisi Science'de yayınlandı. Araştırmacılar, gelecekte K hücrelerinin genetik mühendisliğiyle nakil edilmesiyle çok sayıda kişinin artık ensülin enjeksiyonu yapmasına gerek kalmayabileceği belirtildi.

Sadece Kanadalı bilimadamları değil, dünyanın çeşitli yerlerinde uzmanlar, diyabet hastalığına karşı gen terapisi geliştirmek için araştırmalar yapıyor. Ancak hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar veren bu terapilerin, insanlar üzerinde uygulanmasının yıllar alabileceği söyleniyor.

İngiltere'deki Diyabet Vakfı'nın Araştırma Direktörü Dr Moira Murphy, ‘Çok ilgi çekici bir araştırma, ancak bu araştırmanın diyabetliler için bir umut olması için epey bir süre var’ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle