Gündem Haberleri

  ‘‘Diva’’dan ders almak

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyaca tanınan ünlü primadonna Leyla Gencer, opera tutkunlarına şan semineri veriyor. Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği ve Yapı Kredi Sanat Festivali '99'un organize ettiği ‘‘Leyla Gencer Şan Semineri’’ bugün saat 15.00'te AKM Küçük Konser Salonu'nda başlayacak ve üç gün sürecek.

  Dünya opera tarihinin en büyük sopranolarından biri olan Leyla Gencer'in ‘‘Bel Canto’’ ve şan tekniklerini içeren semineri yalnız opera sanatçılarına ve öğrencilerine değil, tüm sanatseverlerin katılımına açık. Halen Scala Operası Müzik Akademisi yönetici kadrosunda olan Leyla Gencer'in -dünyanın neresinde olursa olsun- yaptığı konuşma ve verdiği seminerlerin sadece uzmanları değil bütün dinleyicileri büyülediği göz önünde bulundurulursa bu seminerin değeri daha iyi anlaşılır. Leyla Gencer, ‘‘misyonum’’ dediği müzik ve opera tutkusunu daha geniş kitlelere yayma çabasını bu tür seminerlerle sürdürüyor. Bu arada iki yılda bir düzenlenen ve artık neredeyse gelenekselleşen Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın bu yıl üçünçüsünün düzenleneceğini hatırlatalım.

  Program

  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş. Genel Müdürü Özalp Birol'un açılış konuşması

  Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın açılış konuşması

  Multivizyon gösterisi (Verdi'nin ‘‘Aida’’ ve ‘‘Il Trovatore’’ operalarından Leyla Gencer'in seslendirdiği aryalar)

  Leyla Gencer'e ait CD dinletisi

  l İstanbul Devlet Operası sanatçısı Aylin Ateş (mezzosoprano) ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan bölümü öğrencisi Burak Bilgili'nin (bas bariton) katılımıyla ‘‘Bel Canto’’ şan tekniği atölye çalışması.

  Etkinlik herkese açık ve ücretsiz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı