GeriGündem DİSK'in kurucularından Nebioğlu toprağa verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DİSK'in kurucularından Nebioğlu toprağa verildi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) kurucularından ve eski Genel Başkanı Kemal Nebioğlu (80), toprağa verildi.

Geçtiğimiz hafta vefat eden Nebioğlu için kurucusu olduğu DİSK'in Şişli'deki genel merkezi önünde tören düzenlendi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Nebioğlu'nun DİSK'in tekrar açılmasının ardından 1992 yılında düzenlenen ilk mitingde yaptığı konuşmasından bir bölüm dinletildi.

Aile adına bir konuşma yapan yeğeni gazeteci Oğuz Haksever, ailesi olarak Kemal Nebioğlu'nu kitleler ve davalarla paylaştıklarını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de “İnsan kaybetmeyince elindekinin değerini bilmezmiş” sözünün ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anladıklarını belirtti.
Nebioğlu'nun DİSK'in 5 temel taşından biri olduğunu kaydeden Çelebi, “Kemal Nebioğlu'nun inatçı bir Laz, güvenilir bir dost, sezgileri ve sınıf bilinci güçlü bir emekçi, kararlı, kavgacı ve akıllı bir sendikacı, hedefini bilen ve inançla yürüyen bir siyasetçi olduğunu” anlattı.
Çelebi, “O, 80 yıllık bir ömre birçok yaşamı başarıyla sığdırabilmeyi başaran zorlu dönemlerde yılmadan sağlam duran, eylemin ve kavganın olduğu yer neresi olursa olsun, koşullar ne olursa olsun koşabilen, öfkesini ve sevgisini her zaman ışıl ışıl parlayan gözlerinden gösterebilen bir insandı. Ailesine tutkuyla bağlı, iyi bir eş, şefkatli bir baba ve sevimli bir dedeydi” diye konuştu.

“Zorluğa ve zorbalığa asla pabuç bırakmayan” Nebioğlu'nun “bir görev insanı” olduğunu ve “emekçilerin her alanda örgütlenmesine önem verdiğini” kaydeden Çelebi, “Şimdi bizlere düşen onun güvenini ve inancını haklı çıkarmaktır” dedi.

Nebioğlu'nun Türkiye İşçi Partisi'nden arkadaşı eski milletvekili Tarık Ziya Ekinci de Nebioğlu'nun tarihe “Türkiye sendika hareketinin öncüsü” olarak geçeceğini söyleyerek, işçi sınıfının acısını paylaştığını belirtti.
Konuşmaların ardından Nebioğlu'nun Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi törene katılanlarca omuzlarda DİSK Genel Merkezi'nden Şişli Camii'ne kadar taşındı.

Kemal Nebioğlu'nun cenazesi Şişli Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene Nebioğlu'nun ailesi, yakınları, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, CHP milletvekilleri Bülent Tanla, Bayram Meral ve Berhan Şimşek, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, eski TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, eski DİSK genel başkanlarından Rıdvan Budak, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve yazar Yaşar Kemal'in de aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı. Törene CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da çelenk gönderdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle