Gündem Haberleri

  DİSK: "Taksim’i mücadele ederek aldık"

  Özgür ALTUNCU-Tahsin LALE/İSTANBUL, (DHA)
  03.05.2010 - 13:13 | Son Güncelleme:

  DİSK’in suikaste kurban giden Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in Topkapı’daki mezarını ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yanına Türkler’in kızı Nilgün ve torunu Ece Soydan’ı alarak basın açıklaması yaptı.

  Türkler’e "Sevgili Genel Başkanım, işçi sınıfının yiğit önderi" diye hitap eden Çelebi, "Sana Taksim alanından, 77’de son kez konuştuğun kürsüden, 500 bin kişinin selamını getirdim" dedi.

  TÜRKLER’İN KIZI: MÜJDE İÇİN ÇİÇEKLİ GİYİNDİM

  Türkler’in kızı Nilgün Soydan da, ‘Sevgili babacığım’ diye başladığı konuşmasına, "1 Mayıs 2010’da sevgili işçi kardeşlerin, Taksim’i 1 Mayıs alanı olarak aldılar. Ailece çok mutluyuz. Sana 1 Mayıs’ı kutladığımızı söylemeye geldik. Sana gelirken hep simsiyah giyiyordum. Sana müjde vermek için, bu kez çiçekli giyinip geldim" dedi. Türkler’in hiç görmediği torunu Ece Türkler de dedesini mezarına hüzünlü gözlerle baktı.

  ÇELEBİ: TAKSİM ALANINI MÜCADELE EDEREK ALDIK

  ZİyaretTE basın mensuplarını sorularını yanıtlayan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın " Taksim’i kutlama için biz verdik" sözlerine yanıt verdi. "Güneş balçıkla sıvanmaz" diyen Çelebi, "Türkiye’de 1 Mayıs’ın nasıl alındığını, tüm işçi sınıfı, tüm Türkiye halkı, biliyor. Herkesin gözü önünde oldu. Bir kez daha söylüyorum, mücadele ettik. Direndik ve kazandık" diye konuştu. Çelebi sözlerinin devamında, "Bu mücadeleye katkı veren, cop yiyen, su tazyiklerine maruz kalan, gaz bombalarına maruz kalan, ona rağmen yılmadan direnen, sokak aralarında kim varsa, onların ortak mücadelesi sonucu elde edilmiştir " dedi.

  ÇELEBİ: 8 YILDIR NEREDEYDİNİZ

  "Sayın Başbakan, 8 yıldır neredeydi?" diye soran Çelebi, "Böyle bir güzelliği neden yaşatmadı ? Niye bu kadar zulüm çektirdi? Bütün bu yapılanların, sorumlusu o zaman kendisidir. Güzel olursa ‘ben yaptım’, kötü olursa ‘sınav verecekler’, diyenler onlardır. İşçi sınıfı çok iyi sınav vermiştir " diye konuştu. Çelebi ayrıca, Başbakan Erdoğan’ı 77 katliamının faillerini ortaya çıkarmaya çağırdı.

  TAKSİM MEYDANI’NIN ADI ’1 MAYIS TAKSİM ALANI’ OLSUN"

  Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Belediye Meclisi"nin simgeleşmiş bir alan olan Taksim Meydanı’nın adını ’Taksim 1 Mayıs Alanı’ olarak değiştirmesini istedi. Çelebi, bu isteği 1 Mayıs kutlamalarına katılan yüzbinlerce kişi adına dile getirdiğini söyledi.

  HAK-İŞ BAŞKANI USLU BENİ ŞAŞIRTMADI

  1 Mayıs akşamı basın toplantısı düzenleyerek bundan sonra DİSK’le birlikte hareket etmeyeceklerini söyleyen Hak-İş Başkanı Salim Uslu’nun açıklamalarının kendisini şaşırtmadığını söyleyen Çelebi, "Ben bir tek cümleyle ona cevap vereyim, ‘Hadi canım sende’ " dedi. Çelebi, Türk-İş Başkanı Kumlu’ya yönelik saldırının 30 kişilik bir grup tarafından yapıldığını, bu kişilerin kimliklerinin tespit edildiğini, bu konudaki eksikliklerin de giderileceğini de söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı