Gündem Haberleri

  DİSK Başkanı Çelebi: Torba yasa çuval yasasına döndü

  DHA
  20.01.2011 - 19:27 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), ’Torba yasaya karşı genel direniş’ adı altında İzmit’te gerçekleştirdiği protesto eylemine yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Protestoda bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, AK Parti’nin torba yasasının önce çuvala sonra da harala (çok büyük çuval) döndüğünü söyledi.

  İzmit’te tüm protesto gösterilerinin gerçekleştirildiği Yürüyüş Yolu’nun başlangıç noktasındaki Merkez Bankası Şubesi önünden başlayan yürüyüşe DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ve DİSK Başkan Vekilleri Ali Cancı ve İsmail Yurtseven ile sayıları iki bini bulanan işçiler katıldı.

  Yürüyüş Yolu boyunca sendika genel başkanları ve işçiler, "Torba yasası ile haklarımız çalınıyor", "İnadına DİSK inadına sendika", "AKP al, torba yasanı başına çal" sloganları atarak Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında çok sayıda çevik kuvvet ekibi de önlem aldı.

  Burada yaptığı konuşmada, yasanın adının ’torba’ olduğunu hatırlatan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Emeğin haklarına yönelik yeni bir saldırı dalgası ile karşı karşıyayız. Bu saldırının adı bellidir. Saldırının adı da torba yasadır. AK Parti’nin torba yasası önce çuvala sonra da harala döndü" dedi.

  Torba yasasının içeriğinin karışık olduğunu söyleyen Süleyman Çelebi, "Uzun zamandan bu yana üzerimizde ’İstihdam Strateji Belgesi’ diye bir heyula dolaşıyor. Adı var kendi yok. Ama kanunlara sızıyor. Torbalara giriyor. Bu torba yasasının içeriği karışık. Her adımında haklarımızdan bir şey alıp götürüyor. Biz bu heyulayı tanıyoruz. AK Parti hükümeti, ne zaman istihdam yaratmaktan, işsizlik ile mücadeleden bahsetse, altından sermayedarlara teşvik çıkıyor. Ne zaman işsizlikle mücadeleden bahsetse altından yeni hak gaspları gündeme geliyor" diye konuştu.

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin konuşmasının ardından grup olaysız dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı