Gündem Haberleri

  Dışişleri, Yahudi soykırımını andı

  A.A.
  27.01.2006 - 11:06 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü'ne ilişkin olarak yaptığı açıklamada, tüm insanlığın tarihte eşi bulunmayan bu korkunç dönemden gerekli dersleri çıkartmasını ve benzeri olayların bir daha tekrarlanmamasını temenni etti.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye dahil 104 ülkenin birlikte ortak sunucu olduğu “Yahudi Soykırımı'nın (Holokost) Anılması” başlıklı kararın, BM Genel Kurulu'nda 1 Kasım 2005'te oylamaya sunulmaksızın oydaşma ile kabul edildiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

  “II. Dünya Savaşı yıllarında, Nazi rejiminin Yahudi ırkını topyekün yok etmek niyetiyle sistematik şekilde yürüttüğü ve altı milyondan fazla insanın yaşamını kaybettiği Yahudi Soykırımı kurbanlarının anılmasını ve gelecek kuşakların bu konuda bilinçlendirilmesini öngören söz konusu kararla, Auschwitz toplama kampının kurtarıldığı 27 Ocak tarihi uluslararası planda 'Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü' ilan edilmiştir.

  Türkler, tarih boyunca güç anlarında Yahudilere yardım etmişlerdir. Osmanlı Sultanı II. Beyazıd 1492 yılında yerlerinden edilen Yahudilere Osmanlı İmparatorluğu'nun kapılarını açmıştır. Ayrıca, II. Dünya Savaşı sırasında soykırımdan kaçan Yahudilere ülkemizce sağlanan yardımların birçok örneği bulunmaktadır. Savaş sırasında Sebahattin Ülkümen, Necdet Kent ve Namık Kemal Yolga gibi diplomatlarımız görev yaptıkları, sırasıyla, Rodos, Marsilya ve Paris gibi şehirlerde işgal otoritelerinin Yahudi kökenli Türk vatandaşlarını ölüm kamplarına göndermelerini kendi yaşamlarını da tehlikeye atarak engellemişlerdir. Ülkemize sığınan Yahudi bilimadamları üniversitelerde görev alarak gençliğimizin eğitimine önemli katkılarda bulunmuşlardır.

  Bu anlamlı günde, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Soykırım sırasında yaşamını yitiren tüm insanları saygıyla anıyoruz. Tüm insanlığın tarihte eşi bulunmayan bu korkunç dönemden gerekli dersleri çıkartmasını ve benzeri olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı