Gündem Haberleri

  Dışişleri: Suriye Lübnan'dan bir an önce çekilmeli

  Ankara
  07.03.2005 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Suriye birliklerinin Lübnan’dan çekilmesi kararı, Türkiye’de memnuniyetle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Lübnan’ın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne büyük önem verdiğini belirterek BM Güvenlik Konseyi’nin 1559 sayılı kararının gecikmeksizin uygulanmasını istedi.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin komşuları Suriye ve Lübnan ile yakın ve iyi ilişkiler içerisinde olduğu, bu ülkelerde yapıcı bir diyalogun bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:

    

  "Lübnan’ın bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve birliğine büyük önem veren Türkiye, bu çerçevede 1559 sayılı BMGK kararını da desteklemiş ve bu kararın uygulanmasına verdiği desteği çeşitli vesilerle açıklamıştır. Lübnan’daki son gelişmeler çerçevesinde bu kararın gecikmeksizin uygulanması hayati bir önem kazanmaktadır."

    

  Nisan ayında Lübnan’da yapılması planlanan seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesinin önemi vurgulanan açıklamada "Bölgemizin yeni tırmanmalara ve gerginliklere tahammülü bulunmamaktadır" uyarısına yer verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı