Gündem Haberleri

  Dışişleri’nde Öcalan teyakkuzu

  Uğur ERGAN/ANKARA
  24.03.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Hükümet, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’a yeniden yargılama yolunun açılacağı görüşlerinin doğru olmadığını bildirmesine rağmen, Dışişleri Bakanlığı Avrupa’dan ‘Öcalan’ın adil yargılanmadığı gerekçesiyle yeniden yargılanması yönünde’ bir talebin gelme ihtimalini yüksek görüyor.

  Bakanlık bu nedenle teyakkuza geçerken, yine de son kararı siyasilerin vereceğinden hareket ediyor.

  Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin bir kaç hafta içinde Öcalan’ın yeniden yargılanması yönünde bir karar alabileceğini belirttiler.

  Öcalan dosyasının geçen yıl Mart ayı içinde AİHM bünyesindeki bir üst makam olan Büyük Daire’ye intikal ettiğine işaret eden kaynaklar, geçmişteki gelişmeler dikkate alındığında Büyük Daire’nin ortalama bir yıl içinde karar verdiğini, bundan dolayı birkaç hafta içinde Öcalan’la ilgili kararın çıkmasının beklendiğini söylediler.

  HUKUKTA İSTİSNA OLMAZ

  Üst düzey bir kaynak, CMK’nın 311. maddesi gereği ‘Öcalan 4 Şubat 2003’ten sonra AİHM’e başvurduğu için yeniden yargılamanın mümkün olmayacağının’ Büyük Daire tarafından kabul görmesinin beklenmediğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘Büyük Daire’nin kararında büyük olasılıkla ‘Hukukta istisnai durumlar olmaz. Bu durum Avrupa’ya aykırıdır’ görüşü yer alacaktır. Bundan dolayı Öcalan’ı bir şekilde yeniden yargılama durumunda kalabiliriz. Ancak bunda son kararı verecek olan siyasi iradedir. 17 Arılık öncesi Leyla Zana ve Loiziduo konuları Türkiye’nin önündeki engellerden bazılarıydı. Bunlar aşıldı ve müzakereler için 3 Ekim tarihi belirtildi. Şimdi müzakerelerin başlatılması için önümüze Kıbrıs’ın yanısıra Öcalan’ın yeniden yargılanması da getirilebilir.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı