Gündem Haberleri

  Dışişleri: Hırvatistan kararı bizi bağlamaz

  Ankara
  17.03.2005 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, AB’nin Hırvatistan ile müzakereleri süresiz olarak erteleme kararı ile Türkiye’nin müzakereleri arasında hiçbir bağlantı olmadığını bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, haftalık basın toplantısında AB ve Kıbrıs konusundaki sorulara yanıt verdi. Tan, AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin Hırvatistan ile müzakerelere başlangıcını, Hırvatistan’ın kendisinden istenen koşulu yerine getirmediği için süresiz erteleme kararına ilişkin olarak, "Hırvatistan’ın AB’nin bu beklentisini yerine getirmek suretiyle tam üyelik müzakerelerinin açılması yönündeki engeli ortadan kaldırması ve müzakelere kısa zamanda başlayacak duruma gelmesi bizim en içten temennimizdir" dedi. Tan, "Hırvatistan’a yönelik alınmış söz konusu kararın Türkiye’nin üyelik müzakerelerine başlaması ile hiçbir bağlantısı yoktur" dedi.

    

  Tan, Kıbrıs konusunda ise 17 Aralık AB Zirvesi’nde Türkiye’nin Uyum Protokolü’nü imzalayacağı taahhüdüne karşılık AB’nin bunun Rum yönetimini tanıma anlamına gelmeyeceği taahhüdünü en üst düzeyde verdiğini belirtti. Tan, "Biz Kıbrıs Rum Yönetimini hiçbir şekilde tanımayacağımızı defaatle açıkladık" dedi.

    

  Namık Tan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Moliviatis’in Türkiye’yi ziyaret edeceğini ancak bunun tarihinin netleşmediğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı